Cemil Kavukçu'nun öyküleri üzerinde ekoeleştirel bir araştırma
An ecocritial study on Cemil Kavukçu's stories
- Tez No: 959114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KEKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, modern Türk öykücülüğünün önemli temsilcilerinden Cemil Kavukçu'nun 17 öykü kitabını ekoeleştirel kuram çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel hedefi, Kavukçu'nun eserlerinde doğa, mekân ve insan arasındaki ilişkilerin nasıl kurgulandığını ortaya koymak, doğanın metinlerde üstlendiği işlevi tespit etmek ve bu işlevi ekolojik bilinç çerçevesinde değerlendirmektir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve tematik çözümleme teknikleri kullanılmış; yazarın eserleri, çevreci eleştirinin temel ölçütleri doğrultusunda yorumlanmıştır. Analiz süreci, Kavukçu'nun öykülerinde doğanın yalnızca betimleyici bir unsur olarak değil; bireyin yalnızlığını, yabancılaşmasını ve ruhsal durumunu yansıtan, simgesel değerler taşıyan ve özne konumunda işlev gören bir unsur olarak kurgulandığını göstermiştir. Doğanın geçici iyileştirici rolü, çevrenin tahribatına yönelik eleştiriler ve kent–taşra karşıtlığı öne çıkan temalar arasındadır. Bulgular, yazarın Sait Faik Abasıyanık'ın doğa hassasiyetini modern bir çizgide sürdürdüğünü; kentleşme, yabancılaşma ve doğaya duyarsızlaşma gibi sorunları edebî bir dille ele aldığını ortaya koymaktadır. Araştırma, Cemil Kavukçu'nun çağdaş Türk öykücülüğünde çevreci duyarlılığın güçlü temsilcilerinden biri olduğunu ve eserlerinin ekoeleştirel yaklaşımla incelenmeye değer, özgün örnekler sunduğunu göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, hem Kavukçu üzerine yapılan akademik araştırmalara hem de Türk edebiyatında ekoeleştirinin gelişimine katkı sağlayacak niteliktedir. Ayrıca, insan–doğa ilişkisini merkeze alan edebî metinlerin ekolojik bilinç oluşturma potansiyeline dikkat çekerek ileride yapılacak disiplinlerarası araştırmalara kaynaklık etmesi bakımından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine seventeen short story collections by Cemil Kavukçu, one of the prominent representatives of modern Turkish short fiction, within the framework of ecocriticism. The primary objective of the research is to reveal how the relationships between nature, space, and human beings are constructed in Kavukçu's works, to determine the function of nature in the texts, and to evaluate this function with in the framework of ecological awareness. The study employs qualitative research methods, specifically document analysis and thematic analysis techniques, and interprets the author's works in line with the fundamental criteria of ecocriticism. The analysis demonstrates that nature in Kavukçu's stories is not merely a descriptive element; rather, it is constructed as an entity that reflects the individual's loneliness, alienation, and psychological state, carries symbolic values, and functions as a subject. Themes such as the temporary restorative role of nature, critiques of environmental destruction, and the urban–rural dichotomy emerge as prominent aspects. The findings indicate that the author continues Sait Faik Abasıyanık's sensitivity toward nature in a modern vein and addresses issues such as urbanization, alienation, and indifference toward nature through a literary lens. The research reveals that Cemil Kavukçu is among the strong representatives of environmental sensitivity in contemporary Turkish short fiction and that his works offer original and valuable examples through an ecocritical approach. In this respect, the study contributes both to academic research on Kavukçu and to the development of ecocriticism in Turkish literature. Moreover, by drawing attention to the potential of literary texts centered on the human–nature relationship to foster ecological awareness, it holds significance as a source for future interdisciplinary studies.