Sezai Karakoç'un şiirlerinde gelenek
Tradition in Sezai Karakoç's poems
- Tez No: 313925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİR ZORKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sezai Karakoç, gelenekten ve bilhassa Dîvan Edebiyatı geleneğinden beslenen önemli bir şâirdir. O, geleneğin daha çok ruhuna nüfuz etmeye çalışır. Ona göre gelenekten beslenmek, onu körü körüne taklit etmek değildir. Karakoç geleneksel olanı, modern bir bakış açısıyla ele alır. Böylece İkinci Yeni içerisinde gelenekten en fazla istifâde eden şâirlerin başında gelir.Şiirlerinin merkezinde imgeler yer alır. Ancak az da olsa sosyal ve siyasal konuları işlediği şiirlerinde dünya görüşü ön plâna çıkar ve bu şiirlerde sığlık belirgin olarak kendini hissettirir, edebîlik ikinci plânda kalır. Karakoç, şâirliğiyle seçkinleşse de düzyazı sâhasında da yetkin eserler kaleme alır. Şiirlerinde imgelerle ve îmâlarla anlattıklarını düzyazılarında daha açık ve anlaşılır bir dille kaleme alır.Karakoç'un ilk şiirlerinde N. Fazıl Kısakürek'in etkileri görülür. Ancak şâir zamanla kendi mecrâsını bulur, kendine özgü bir yol tutar. İlk şiirlerinde ve bilhassa ?Körfez-Şahdamar ve Sesler? adlı şiir kitabında İkinci Yeni akımının şiir anlayışı doğrultusunda şiirler yazar. Bu şiirler kısa, hayâl ağırlıklı ve anlaşılması zor şiirlerdir. Daha ilk şiirlerinde geleneğin izleri görülür. Hızırla Kırk Saat, Taha'nın Kitabı ve Gül Muştusu adlı şiir kitaplarında geleneksel unsurlar bârizce kendini hissettirir. O, şiirlerinde daha çok peygamberler tarihinden yararlanır ve peygamber kıssalarının bir nevî modern yorumunu yapar. Karakoç'un geleneğe bağlılığı Zamana Adanmış Sözler'de ve Leylâ İle Mecnun adlı şiir kitaplarında da hissedilir. Ateş Dansı adlı şiir kitabında geleneksel olanın sadece ruhuna nüfuz etmez, -bütünüyle aynı olmasa dahi- geleneğin şeklî unsurlarından yararlanmaya çalışır. Ağırlıklı olarak klâsik edebiyattan yararlansa bile kısmen halk edebiyatı ürünlerinden de yararlanır. Şâirin adı ve şöhreti, modern bir Leylâ İle Mecnun denemesi olarak adlandırdığı ?Monna Rosa? şiiriyle gençler arasında dilden dile dolaşır. O, bu şiiriyle bir nevi özdeşleşir, anılmaya başlar.Hâsılı, Sezai Karakoç, birçok alanda eser vermiş önemli şâirlerimiz arasındadır. O sadece yazmaz, idealize ettiklerini Taha'nın şahsında hayata geçirmeye çalışır. Nesir türünde birçok eseri olan Karakoç, daha çok şâir kimliğiyle ön plâna çıkar.
Özet (Çeviri)
Sezai Karakoç is a poet who takes nourishment from traditions, particularly from the classical Ottoman poetry. He mainly tries to penetrate into the soul of customs. According to him being nourished by them does not mean to pursue them slavishly. Karakoç?s approach to the traditional beings reflects a modern point of view. Thus in the literary movement of İkinci Yeni he is the most oustanding one among the poets that benefit from tradition.Images are central for his poetry in general and through his social and political poems can a reader understand his philosophy. Such poems are easy to be defined as superficial in terms of literature. In spite of the fact that Karakoç is a distinguished poet, he has written some qualified prose works. Things that are expressed by images or implications in his poetry are rewritten in a more understandable and clearer way in his prose.Necip Fazıl?s influence is recognizable in his first poems. However he finds his own watercourse over the passage of time and gains an original route for himself. He writes poems in accordance with the İkinci Yeni literary movement, especially in the poetry books of Körfez-Şahdamar and Sesler. These are short, mostly image-based and difficult to understand. Even in his first books one can see traces of traditions. Traditional elements are obviously felt in the other poetry books named Hızırla Kırk Saat, Taha?nın Kitabı and Gül Muştusu as well. He usually makes use of the history of prophets and produces a kind of modern interpretation of prophetic stories. His loyalty to traditions is also evident in Zamana Adanmış Sözler and Leylâ İle Mecnun. In his book Ateş Dansı he not only penetrates into the soul of customs, but also, though not totally the same, he seeks to use the old poetical forms. Despite the fact that he takes advantages of the classical literature, he enjoys works of folk-literature alike. His name and reputation pass around amid the youth through Monna Rosa poem which he calls a modern essay. He, as a consequent becomes one and remembered with this poem.All in all Sezai Karakoç is among our important poets who has produced works in many fields. He not only writes but also endevaours to put the things that he idealizes into practice in the character of Taha. Karakoç, who has various books in prose is better known for his poetical identity.