Bingöl'de anlatılan masalların çocuk eğitimi açısından incelenmesi
The research of fables in the education of children in Bingöl region
- Tez No: 313939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÖNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma, kültürümüzün önemli unsurlarından biri olan masalların derlenerek çocuk eğitimine sağladığı katkıların tespit edilmesi ve ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Unutulmaya yüz tutmuş masalları derleyip yazıya geçirmek ve ölümsüzleştirmek araştırmamızın öncelikli amacıdır. Daha sonra bu masalların çocuk eğitimine sağladığı katkılar, bilimsel yöntemlerle incelenip sonuçları açık bir şekilde ifade edilmiştir.Çalışma, altı bölümden oluşmuştur. Her bölüm kendi içinde alt başlıklara ayrılmıştır.Giriş bölümünü içine alan birinci bölümde Bingöl'ün tarihi, ilçeleri ve ekonomisi ilgili genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde çocuk ve çocuk gelişimi, masal, masalın özellikleri ve bölümleri, masal türleri, Türk ve Bingöl masalları üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde masalın çocuk eğitimindeki yeri, masaldaki eğitsel iletiler ve çocuk masallarında aranan nitelikler ele alınmıştır.Dördüncü bölümde masal özetleri ve bu masalların çocuk eğitimi açısından incelenmesi konu edilmiştir.Beşinci bölümde Bingöl'de derlenen 54 masal metnine yer verilmiştir.Altıncı bölümde masal derlediğimiz kaynak kişiler hakkında bilgiler verilmiştir.Çalışmamızın sonunda ise ?Sonuç?, ?Kaynakça? ve ?Özet? bölümleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to put forward and determine the contribution of fables, which is one of the important elements of our culture, to child education. The primary aim of the study is to compile and write down the fables which are about to be forgotten. Later, contributions of the fables to child education are examined with scientific methods and results of examination are expressed clearly.The study is composed of six parts. Each part has its sub-titles.The first part, which also includes the entry, gives general information about Bingöls historic, economic and counties.In the second part, information on the child and child development, fable, features of fables and parts of fables, types of fables, Turkish and Bingöl fables is given.In the third part, the place of fable in the child education, educative messages in fables and qualities which are looked for in child fables are told.In the fourth part, summaries of fables and examinations of these fables are given.In the fifth part, 54 fables which are compiled from Bingöl are given.In the sixth part, fable texts and information about source people are given.At the end of the study, conclusion, bibliography and summary take place.