Nazan Bekiroğlu'nun roman ve öykülerinin şahıs kadrosu ve tema bakımından incelenmesi
The analysis of Nazan Bekiroğlu's novels and stories in terms of character and theme
  1. Tez No: 313956
  2. Yazar: FATİH KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Roman, hikâye ve deneme türünde eser vermiş olan Nazan Bekiroğlu, son dönem Türk Edebiyatının önemli şahsiyetlerinden biridir. 3 Mayıs 1957 yılında Trabzon'da doğmuş ve halen bu kentte yaşamaktadır. Bu çalışmada Bekiroğlu'nun şu ana kadar yayımlanmış roman ve hikâyeleri yapı ve tema yönüyle incelenmiştir.Giriş bölümünde roman ve hikâyenin edebiyatımızdaki gelişimi üzerinde durulmuştur. Bu gelişim edebiyat dönemlerine göre verilmiştir. Edebiyat dönemlerinde eser veren kişilerden, bu kişilerin eserlerinden bahsedilmiştir. Dönemlere göre hikâye ve romanda işlenen temalar ve şahıs kadrosunun özelliklerinden de söz edilmiştir. Son dönem edebiyatımızı ve dolayısıyla da Nazan Bekiroğlu'nu etkileyen bir anlayış olduğu için, postmodernizm ve bu anlayışın edebiyatımızdaki temsilcileri hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde öncelikle yazarın hayatı, edebi kişiliği ile sanat anlayışı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Yayımlanış sırasına göre önce yazarın romanları daha sonra hikâyeleri olay örgüsü de incelenerek tanıtılmıştır.İkinci bölümde yazarın önce romanları şahıs kadrosu bakımından incelenmiştir. Bu yapılırken kişilerin fiziki, sosyal ve psikolojik özellikleri tespit edilmiştir. İncelemenin sonunda, yazarın, romanlarda işlediği temalar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Daha sonra aynı yöntemle hikâyelerinin incelemesi yapılmıştır.Sonuç bölümünde ise tüm bu incelemeden yola çıkılarak yazarın roman ve hikâyelerinin şahıs kadrosu ve tema bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. Nazan Bekiroğlu'nun, kişileri daha çok psikolojik özellikleriyle ön plana çıkardığı görülmüştür. Onun eserlerinde kişiler, iç çatışmaları, kişilik bölünmeleri ve hayalleriyle okuyucuya aktarılmıştır. Yazarın üzerinde en çok durduğu temalar yine insanı ilgilendiren temalar olarak görülmektedir. Bunların başında aşk gelmektedir; fakat Bekiroğlu, aşkı daha çok tasavvufi boyutuyla ele almakta ve onun eserlerinde tasavvuf geniş yer tutmaktadır.Nazan Bekioğlu, eserlerinde üzerinde durduğu şahıs kadrosu ve bu şahıs kadrosunu bize anlatmakta kullandığı üslupla, seçtiği temalar ve bunları bize aktarırken uyguladığı yöntemlerle edebiyatımızda önemli bir yazardır.
Özet (Çeviri)
Nazan Bekiroglu, who has written novels, stories, and essays, is one of the best personalities in Turkish literature. She was born in 1957 in Trabzon where she lives. With this study Nazan Bekiroglu?s so far published works, novels and stories have been analyzed with the aspect of structure and theme, as we aimed.In introduction part we focus on the progress of novel and story in Turkish literature with together the methods of analysing both novel and story. This progress has been given according to literary periods. The people who had works and and their works are mentioned. The features of theme and characters in these novels and stories are also mentioned. Because it is an understanding affecting our postmodern literature and accordingly Nazan Bekiroğlu; some information about Postmodernism and the presenters in our literature is being given.In the first chapter we focus on the life of the writer and her view of literature. We have analyzed her novels and stories in accordance with their publishing dates.In the second part the writer?s novel and stories have been analyzed with the aspect of structure and theme, while doing this; physical, social and psychological features of characters were defined. Later her stories have been analyzed with the new methods of analysing stories.In the final part Nazan Bekiroglu?s novels and stories? analyses have been evaluated according to theirs characters and themes. As a result of this we have completed the analyses of the novels and structure of the novels and stories of Nazan Bekiroglu with aspect of the structure and theme. During this process it was seen that Nazan Bekiroğlu did put characters forward through their psychological features. In her works characters were revealed with their inner conflicts, personality splits and dreams. The themes writer went for are the themes relating the human himself again. The love was prior to other issues in her works. But Bekiroğlu took the love in a religious way chiefly and Tasavvuf (an aspect of seeing religion through for the sake of ALLAH) is the common point in her works.Bekiroğlu, -with the style of telling us the stories, with her choice of methods of reporting us the characters- has been an important outhor in our literature.