Pınar Kür'ün romanları üzerine bir inceleme
A study on novels of Pınar Kür
  1. Tez No: 313955
  2. Yazar: ENVER TOKTANIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Pınar Kür, Türk Edebiyatında 1970 yılından sonra eser vermiş, önemli kadın yazarlardandır. Çalışmamızın amacı, sanatçının romanlarını tanıtmak ve roman tekniği açısından değerlendirmektir.Çalışmamız, giriş ve sonuç dışında iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, 1970 yılından günümüze Türk romancılığının genel hatları, önemli sanatçılar ve en çok bilinen eserleri incelenmiştir. Bu dönem içinde Pınar Kür'ün yeri belirtilmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde Pınar Kür'ün hayatı, sanatı ve eserleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise çalışmamızın esas konusunu teşkil eden, yazarın yedi romanı, olay örgüsü, tema, şahıslar kadrosu, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı, anlatım teknikleri, dil ve anlatım açısından incelenmiştir. Romalar üzerinde incelemeye geçilmeden önce, roman sanatı ve incelemesi ile ilgili teorik kitaplardan bilgi edinilmiş, bu konularda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Çalışmamızda Pınar Kür'ün romanları esas inceleme konusu olduğundan, metne dönük bir inceleme yapılmıştır. İncelenen unsurlarla ilgili olarak romanlardan örnekler verilmiştir.Kadın merkezli olaylara, kadınca bir duyarlılıkla yaklaşan Pınar Kür'ün eserlerinde, kadının bireysel ve sosyal kaynaklı sorunları ele alınmıştır. Eserlerin zamanı, yazarın yaşadığı zamandır. Merkez mekân İstanbul'dur. Pınar Kür'ün romanları, genel itibariyle psikolojik derinliğe sahiptir ve otobiyografik özellikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Pınar Kür, who has written Works in Turkish Litrature after 1970, is one of the best woman writer. The aim of our work is to introduce the novels of writer and to evaluate them with novel techniques.Our work contains two parts, excluding introduction and conclusion parts. At the introduction part, the main features of Turkish novel since 1970, the important novelists and their popular Works have been studied. The importance of Pınar Kür has been found out at that period.At the first part of our work, the life of Pınar Kür, her art style and works have been studied. At the secon d part, her seven novels have been studied with themes, the list of the characters, time, place, narrator and point of wiev narration techniques. Before the study on novels, some information on the art of novel has been got from some theorical books. The works on these subjects have been studied.As the novels of Pınar Kür are our main subject of our work, a study directed the text has been done. Some samples from the novels have been offered.Pınar Kür, who looks on the events about women in a feminine sensitiveness has been interested in the social and individual matters of the women.The time of the works is the period of her life. The main place is Istanbul. The novels of Pınar Kür generally bear psychological deepness and autobiographical features.