Tarih araştırmalarına kaynak olarak Hürriyet gazetesinde ASALA: 1973-1986
This study called ASALA in Hürriyet newpaper as the source of history research: 1973-1986
  1. Tez No: 313986
  2. Yazar: BÜLENT ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Tarih Araştırmalarına Kaynak olarak Hürriyet Gazetesi'nde ASALA (1973-1986) adlı bu çalışmamızda, yakın tarihimizin en önemli sorunlarından birini oluşturan ve Türkiye'yi pek çok bakımdan sıkıntılar içerisine sokan Ermeni terör örgütü ASALA'nın Hürriyet gazetesinde bulduğu yankıyı bilimsel açıdan ele almaya çalıştık.İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra 1 Mayıs 1948 yılında Türkiye'nin en büyük gazetelerinden biri olan Hürriyet Sedat Simavi tarafından kuruldu. Başlığı kırmızı olup, altında günlük müstakil siyasi gazete yazılıdır. Sol tarafında bir çerçeve içinde dalgalanan bir Türk bayrağı altında Türkiye Türklerindir yazısı bulunmaktadır. Sahip ve imtiyaz sahibi Sedat Simavi aynı zamanda baş muhabiriydi.1994 yılında Doğan Grubu tarafından satın alındı.1997'den itibaren internet üzerinden de yayımlanmaya başlayan Hürriyet Gazetesi, halen Doğan Grubu'na bağlı olarak yayım yapmaya devam ediyor.1975'te Lübnan'da Filistin kuruluş Örgütü' nün yardımıyla Agop Agopyan tarafından kurulan ve kuruluşundan itibaren özellikle yurtdışındaki Türk diplomatlarına ve Türk kuruluşlarına menfur saldırılar düzenleyen ASALA sözde soykırım iddialarının Türkiye tarafından tanınmasını, Türkiye'nin Ermenilere tazminat ödemesi ve iddia ettikleri vatan topraklarının kendilerine verilmesini sağlamak için çalışmıştır. Amaçlarına ulaşmada şiddet eylemlerini araç olarak gören ve kullanan ASALA 42 Türk diplomatını öldürmüştür. ASALA'nın, PKK, TİP, TKP'nin de aralarında olduğu pek çok yasadışı örgütle de bağlantıları olmuş, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Suriye ve Tahran'da üsler edinmiş ve batılı bazı ülkeler tarafından sempatiyle karşılanmış kimi zamanda kollanmıştır. ASALA, 1983 yılında gerçekleştirdiği Paris Orly Havaalanı saldırısından sonra parçalanmış daha sonra örgütte meydana gelen çekişmele rve Agopyan'nın öldürülmesiyle tarih sahnesinden çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study called ASALA in Hürriyet Newspaper as the source of hıstory resarch (1973-1986) aims to scientifically handle wıth the impact of Armenian terrorist organization on Newspaper that creates one of the biggest problems in our recent history and puts Turkey into trouble in many respectsAfter World War II, one of the prominent newspaper of Turkey, Hürriyet, was founded by Sedat Simavi on May İst in 1948. Its heading was red with a caption under it: ?Daily Private Political Newspaper?. On the left part of the newspaper, there was a waving Turkısh flame and a caption under the flame: ?Turkey Belongs to Turks? Sedat Simavi, who was the owner and licensee, was the leader reporter also.It was purchased by Doğan Group in 1994 Hürriyet, which has been published online since 1997,contınues to be published nowadays.Frequently be cited its name wıth the foundation, this bloody organization made history wıth a black mark, in 1975, fonunded by Hagop Hagopian by the help of Palestinian Liberation Organization in Lebanon and as from its foundation attacked especially Turkish diplomats and Turkish organızatıons abroad, ASALA tried to compel Turkish Government to acknowledge publıcy so-called genocide claims, pay reparations and cede territory for an Armenian homeland. Using force attacks as a means of achieving their goals, ASALA killed forty two Turkish diplomats. ASALA was tied in with many illegal organizations some of whom were PKK, TİP, TKP, and had bases in Greece, Cyprus, Syria, and Tehran. It was sympathized and sometimes protected by some western countries. In 1983,ASALA carried out another attack at the Orly near Paris and the attack resulted in a split in ASALA. After wards ASALA was dissolved by the conflicts in the organization and the assassination of Hagopian.