Nazik gölü ve yakın çevresinin fiziki coğrafyası
The lake Nazik and the pyhsical georgraphy of its close environmet
- Tez No: 313987
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Van Gölü Kapalı Havzasındaki en büyük tatlı su özelliği taşıyan gölü Nazik Gölü'dür. Şekli kabaca üçgene benzemektedir. Etrafı dağlarla çevrili olup kuzey kıyıları daha diktir. Güneyinde yapısal düzlük bulunmaktadır. Göl içerisindeki ada karaya başlanmış olup Dilburnu köyünün doğusunda üzerinde insan tahribatının yapıldığı tombolo bulunmaktadır. Fırat Havzası ile Van Gölü Kapalı Havzası arasında su bölümü çizgisi gölün kuzeyindeki dağların zirvelerinden geçer. Akarsular dağlar üzerinde vadi içerisinde akar iken göl kıyısında eğimin azalması sonucu düzlük alanlarda akmaktadır. Göle batıdan dökülen Nazik Deresinin ağız kısmında delta gelişme göstermektedir.Van Gölü'nün etkisi ile iklim Doğu Anadolu'ya göre daha ılımandır. Buda bitki örtüsü ve toprak özelliklerini belirlemiştir. Doğu Anadolu dağ ve ova bozkırı alanımızın bitki örtüsünü oluşturur. Gölün kuzeyinde dağların kuzey yamaçlarındaki bitki örtüsünün daha sık olması bu alanda yağışın fazla olması ile ilgilidir. Doğu'da kireçsiz kahverengi topraklar, kuzeye doğru yağışın daha fazla olduğu alanlarda görülen kestane renkli topraklar görülür. Ovakışla köyünün güneyi, Nazik köyü ile göl arası, Suçıkan Deresinin başladığı yerin doğusu ile gölün doğu ve kuzey kıyılarında dar alanlarda alüvyal topraklar yaygındır. Gölün güneyinde dış kuvvetler sonucu oluşan litosol topraklar yaygındır.
Özet (Çeviri)
Lake Van reservior is the biggest lake which has sweet water peculiarity. İts shape is roughly like triangle. The around of area surroundings with mountains, but North shore side is uprighter. The South side has depreciation smoothness. The island connects with main land, east side of Dilburnu village, the areadestructed by people who live there and the result of that the tombolo shape happened. Between Fırat reserviour and Lake Van reserviour the water slice line passes the lake the top of North side of mountain. While the streams are laeking on mountains and in valley, the shore of lake, the result of diminising gradient, water is flowing on straight area. Opening of nazik river, which are flowed west shore, a delta is coming out.With the affect of Lake Van, the climate is warmer than East Anatolia. This stiation indicated vegatation and composition of soil of the region. East Anatolia composes mountans and plains?vegatation. The reason why there is more vegatation in the South of the mountains are because there is ore rain this part. There is limeless Brown soil and there is chestnut colour soil in the South of Ovakışla village, between Nazik village and lake, in the east of Saçıkıran creek and in the east and South of the narrow part of the shore. There is litosal soil in the South of the lake because of external forces.