İhsan Oktay Anar'ın romanları üzerine bir araştırma
A study on the works of İhsan Oktay Anar
- Tez No: 313988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
İhsan Oktay Anar, 1980 sonrası Türk edebiyatının en başarılı ve özgün romancılarından biridir. Yazarın Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrasiyab'ın Hikâyeleri, Amat ve Suskunlar adlarında beş romanı bulunmaktadır. Anar bu romanlarında, kimi yönlerden Doğu anlatı geleneğiyle bağlar kurar. Örneğin Bimbirgece Masalları'ndan gelen öykü içinde öykü anlatma tekniğini kullanır. Evliya Çelebi, meddah ve tefsir uslûbuyla dil ve anlatım bakımından da geleneğin izini sürer. Bu romanlarda, tarih, mitoloji, din, tasavvuf, masal iç içe girer. Bunlarla yazar, romanlarında tarihsel-fantastik ve masalsı bir dünya yaratır. Kutsal kitaplara, tarihe, mitolojiye yaptığı göndermelerle sıkı metinler kuran Anar'ın romanları, zengin bir kültüre dayanır. Gerçekçi bir yazar değildir. Hayal, roman anlayışının temel ilkesidir.Bu tez, Anar'ın anılan beş romanını olay örgüsü, tema, kişiler, zaman, mekân ve dil-anlatım bakımından incelemeyi amaçlamıştır. Tezde ?Giriş?ten sonra, ?Hayatı-Kişiliği-Roman Anlayışı ve Eserleri?, ?Romanların Çözümlenmesi?, ?Sonuç?, ?Kaynaklar? başlıklı bölümler yer almaktadır. ?Giriş?te 1980 sonrası Türk romanı genel çizgileriyle betimlenmiş, ?Hayatı-Kişiliği-Roman Anlayışı ve Eserleri? bölümünde yazarın, kısaca yaşamöyküsü, kişiliğine ait bazı özellikler, roman anlayışı ve romanlarını tanıtıcı bilgiler verilmiştir. ?Romanlarının Çözümlenmesi? başlıklı bölümde Anar'ın romanları, tek tek incelenmiştir. ?Sonuç?ta ise, yazarın romanları tek bir metin gibi ele alınmış, romanların genel özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İhsan Oktay Anar is one of the most successful and authentic novelist of post -1980 Turkish literature. He has written 5 books named Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrasiyab?ın Hikâyeleri, Amat and Suskunlar so far. Anar builds up connection with traditional eastern narrative technique from some aspects in these novels. For instance; he uses the story within story technique which dates back to ?Arabian Nights? (Binbir Gece Masalları) He also traces the tradition with his Evliya Çelebi, meddah and tafsir sytle in terms of language and narration. History, mithology, religion, sufism and tale are interwoven in these novels. He creates a historical, fantastic and tale-like atmosphere using these elements in his novels. Anar?s novels harbour a rich culture with his allusions made to sacred books ,history and mithology. He is not a realistic but a romanticist writer. Imagination is the main principle of his understanding of novel.This thesis aims to focus on 5 novels mentioned above in terms of their plots,themes,settings and narrative techniques. After the ?Introduction?, the parts titled as ?His Life,Personality- Understanding of Novel and Works?, ?The Analysis of his Novels?, ?Conclusion? and Resources follows. In the ?Introduction?, post-1980 Turkish novel is presented in a broad sense. The part involving ?His Life,Personality- Understanding of Novel and His Works? gives information about a short description of his life experince, some traits of his personality, his understanding of novel and the content of these novels. In the part titled as ?The Analysis of his Novels? his novels are analyzed one by one.In ?Conclusion?, the writer?s novels are handled like a whole work and their common feature is established.