İkinci Körfez Savaşı örneğinde ABD'nin psikolojik harekat ve propaganda uygulamalarının incelenmesi
Investigation of U. S. psychological operations and propaganda applications in the case of Second Gulf War
  1. Tez No: 314018
  2. Yazar: ALİ GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
21. yüzyılda devletlerarası mücadeleler sadece cephe muharebeleri şeklinde değil, aynı zamanda yürütülen bir takım sistematik, psikolojik faaliyetlerle de meydana gelmektedir. Devletler bir yandan muharebe alanlarında savaşırken diğer yandan da düşmanlarının asker ve toplumlarına yönelik gerçekleştirdikleri psikolojik faaliyetler ile galip gelmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle devletler, düşmanlarının toplumlarının yaşam tarzlarını, duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını hedef alarak, milli güç ve mücadele iradelerini zayıflatmayı veya etkisiz hale getirmeyi amaçlamaktadırlar. Devletler, bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için riski az, başarı ihtimali yüksek ve maliyeti düşük olan psikolojik harekâtı ve onun en etkili silahı olan propagandayı kullanmaktadırlar.Psikolojik harekât ve propaganda, kitleleri etkilemek, kontrol altında tutabilmek ve yönlendirebilmek için kitle iletişim araçlarını kullanmaktadır. Kitle iletişim araçları, toplumların düşünce ve davranışlarını etkileyerek, kamuoyu oluşturulmasını kolaylaştırdığından, birer psikolojik harekât ve propaganda vasıtası olarak görülmektedir.Kitle iletişim araçlarının psikolojik harekât ve propaganda amaçlı kullanımında öne çıkan örnek, 2003 yılında başlayan İkinci Körfez Savaşı'dır. Bu savaş, yakın zamanda meydana gelmesinden ve son derece kapsamlı psikolojik harekât ve propaganda tekniklerinin kullanılmasından dolayı büyük önem arz etmektedir.ABD'nin, İkinci Körfez Savaşı'nda psikolojik harekât ve propaganda uygulamalarının iki ayrı amacı olduğu görülmüştür. ABD'nin ilk amacı; kamuoyunu savaşın meşruluğuna inandırabilmek, böylece gerekli yardım ve desteği alabilmek iken, ikinci amacı; Irak toplumunun ve askerlerinin duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını hedef alarak, milli güç ve mücadele iradelerini zayıflatmak ve etkisiz hale getirebilmek olmuştur.Çalışmada, ABD'nin bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için geliştirdiği psikolojik harekât ve propaganda uygulamaları çeşitli örnekler üzerinden incelenmiş olup, İkinci Körfez Savaşı'nda psikolojik harekât ve propaganda uygulamalarının başarılı olup olmadığı konusunda çıkarımlarda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It?s observed that industrial espionage which rooted to the ancient history, gained momentum after Industrial Revolution. Security issues such as competing states? political conditions, leaders, military and economic capaticities, deployment of arms, features of new weapons were targeted by intelligence services during the Cold War. After the fall of Berlin Wall and the collapse of Warsaw Pact, economic superiority gained importance rather than military superiority, so that inter-state relations had new meaning. Achieving large profits in global trade has been targeted by Western Countries, while old style military aggreements leaving its place to economic cooperation. States that seek to espouse own private sector for advantage of national economy, started to use intelligence services in that race.Industrial espionage cases indicate that the most important element is human factor. There is no logical difference between disclosing valuable patent information produced by intensive R&D researchs to a foreign company in that age, and running the secrets of silk production out of China hundred years ago.To obtain trade secrets, personal failings are frequently used by foreign governments and companies. At the same time, employees who didn?t receive adequate training in information security can also cause major losses.Advances in information technologies simplified processing, storage and transmission of all kinds of electronic data and sensitive information but made them difficult to hide. Data, contained thousands of pages confidential information, can be recorded with one click and sent anywhere in the world in seconds. Intelligence agents and hackers arise as new actors of industrial espionage while cyber space where has no geographical borders, composes a sui generis cime area. Therefore, the connection of cyberspace with the global economy has a new front in economic rivalry. It?s evaluated that nature of ruthless competition in international environment will not change but tools and methods will become increasingly complex and diversified in parallel with technological development.