Savunma kaynaklarının yönetiminde görev alacak insan kaynağının yönetimi için bir model önerisi
An educational model suggestion for the personnel who are assigned to defence resources management
  1. Tez No: 314026
  2. Yazar: EBRU CAYMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada savunma kaynakları yönetimi alanında Türkiye örneklemindeki eğitim ve kaynak eksikliğine dikkat çekilerek, bu alanda aktif olarak eğitimler verip, uluslararası kongreler düzenleyerek, yayınlar yapan ve en iyi uygulamaları bu kongreler ve yayınlar yoluyla akademik olarak ortaya koymayı hedefleyen ülkelerdeki enstitülerin eğitim sistemleri incelenecektir. Bu incelemeler ve uzmanlarla yapılan görüşmeler doğrultusunda, savunma kaynakları yönetiminde görev alacak insan kaynağının eğitimi için Türkiye örneklemine en uygun eğitim modeli geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present the most appropriate defence resource managament curriculum for Turkish sample. For this reason, at first, it is aimed to take attention to the lack of proper curriculum and academic publishing in Turkey. And then, why it is necessary to have a special education program about this field, is tried to be explained in literature review part.The data of this study is obtained by using the method of document review and semi-structured interview. The education systems, which are used by NATO countries, have been reviewed and interview questions have been prepared based upon the opinions of defence experts in Turkey. Then, these questions are directed to the employees at administrative level in different firms and experts who give training in defence field. In conclusion part, in the light of findings; the most appropriate defence resource management education model, which is based on a scientific foundation, for Turkish sample is tried to be put forth.