Kaçakçılıkla mücadelede istihbaratın rolü: Türkiye gümrükleri
The role of intelligence in combating against smuggling: Turkish customs
  1. Tez No: 314025
  2. Yazar: AHMET EMRE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1970'li yıllardan sonra kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele alanında faaliyet gösteren kolluk kuvvetleri arasında istihbaratın ve istihbarat temelli mücadelenin önemi giderek artmıştır. Kaçakçılıkla mücadele eden kolluk birimleri istihbarat faaliyetlerine yüksek miktarlarda kaynak aktarmaya başlamışlardır.Kurumların sahip olduğu bilgi kaynaklarının ve risklerin yönetilmesi, bu doğrultuda bir bilgi yönetim ve risk yönetim stratejisi oluşturulması, etkin bir istihbarat sistemi kurulması ve bu sisteme işlerlik kazandırılması için en önemli adımdır.İstihbarat sistemlerinin işlerlik kazanmasının yanında Türkiye Gümrükleri'nin idaresinin teknoloji altyapısına yaptığı ve yapacağı kaynak aktarımı operasyonel faaliyetlerde elde edilecek başarıyı önemli ölçüde artıracaktır. Türkiye Gümrükleri için etkin kaçakçılıkla mücadele misyonu; iyi yönetilen bilginin ve risklerin etkin istihbarata, teknolojik altyapı ile desteklenen istihbaratın başarılı bir operasyon faaliyetine dönüştürüldüğü ölçüde daha başarılı olacaktır.Bu tez çalışmasında, kaçakçılık, istihbarat, bilgi yönetimi ve risk yönetimi kavramlarının tanımı ve süreci, istihbaratla bilgi yönetimi ve risk yönetimi ilişkisi ve Türkiye Gümrüklerinin kaçakçılıkla mücadele alanında kullandığı teknoloji altyapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the time frame 1970s, intelligence and intelligence-led policing came into prominance and becomes much more important within the law enforcement agencies combating against smuggling. Law enforcement agencies have commenced to provide more resources to the field of intelligence activities.Most important phrase for establishing an intelligence system and activating intelligence system is the ability of managing all the information tools and risks which are possessed by the law enforcement agencies and developing an information management and risk management strategy.While activating the intelligence- led policing, on the other hand, raising the technologic capacity of Turkish Customs will also enhance success within the operational avtivities. Effective combating against smuggling mission of Turkish Customs can be realized if information and risks can be well managed and converted to intelligence, at the same time if intelligence supported by technological infrastructure and converted to successive operational activity.In this thesis, the processes and definitons of smuggling, intelligence, information management and risk management, the relation between the intelligence, information management, risk management, and technogical enhancement of Turkish Customs were examined.