İlköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleriyle okul iklimi arasındaki ilişki
The relationship between elementary school administrators? technology leadership roles and school climate
  1. Tez No: 314070
  2. Yazar: EMİNE DİDEM BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri ile okul iklimi arasındaki ilişkiyi, öğretmen görüşlerine göre belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda önce öğretmen görüşlerine göre, ilköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri ve okul iklimi belirlenmiştir. Daha sonra ise öğretmen görüşlerinin cinsiyet, görev, eğitim durumu, meslekteki ve okuldaki kıdem değişkenlerinden hangilerine göre anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir. Son olarak öğretmen görüşlerine göre, okul yöneticilerinin teknoloji liderliği rollerini belirleyen alt boyutlarla okul iklimini oluşturan alt boyutlar arasındaki ilişki incelenmiştir.Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili Ataşehir, Kartal, Maltepe ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen 545 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tarafımdan hazırlanan ?Kişisel Bilgiler Formu?, ikinci bölüm Sincar (2009) tarafından geliştirilen ?Teknoloji Liderliği Rolleri Ölçeği?, üçüncü bölüm ise Yalçınkaya(2000) tarafından Türkçe' ye uyarlanmış olan ?Örgüt İklimi Betimleme Ölçeği(OCDQ-RE)?dir. Toplanan verilerin analizinde betimsel istatistik yöntemleri, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi(ANOVA),LSD testi, pearson çift yönlü korelasyon analizi kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, ilköğretim okulu yöneticileri teknoloji liderliği rollerini büyük oranda göstermektedirler. Öğretmenler, ilköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri arasında en fazla destek boyutunu, en az da iletişim-işbirliği boyutunu algılamaktadırlar. Teknoloji Liderliği ve alt boyutlarına ilişkin öğretmen görüşleri görev, eğitim durumu, meslekteki ve okuldaki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermiştir. Öğretmenler okul ikliminin öğretmen davranışlarına ilişkin alt boyutlarından en fazla mesleki dayanışma boyutunu, en az da ilgisiz boyutunu algılamaktadırlar. Öğretmenler okul ikliminin yönetici davranışlarına ilişkin alt boyutlarından ise en fazla yakından kontrol boyutunu, en az da destekleme boyutunu algılamaktadırlar. Cinsiyet değişkenine göre, öğretmenlerin okul iklimine ilişkin görüşleri, yakından kontrol alt boyutunda, eğitim durumu değişkenine göre ise samimi, yakından kontrol ve engelleme alt boyutlarında anlamlı bir fark göstermiştir. Meslekteki kıdem değişkenine göre ise öğretmen görüşleri, engelleme alt boyutunda anlamlı fark göstermiştir. İlköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleriyle ilgili alt boyutlardan iletişim-işbirliği ile okul iklimi alt boyutlarından mesleki dayanışma ve samimi arasındaki ilişki istatistiksek olarak anlamlıdır. Bu ilişki çok zayıf düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişkidir. İlköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleriyle ilgili insan merkezlilik, vizyon ve destek alt boyutları ile okul iklimi alt boyutları arasındaki ilişkiyse istatistiksek olarak anlamsızdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is determining the relationship between elementary school administrators? technology leadership roles and school climate according to teachers? views. In line with this purpose first elementary school administrators? technology leadership roles and school climate are determined acording to teachers views. Then the teachers' views according to which variables(gender,duty, educational level , professional seniority, seniority in school) show a significant difference is determined. Finally, the relationship between technology leadership sub-dimensions and school climate sub-dimensions are examined according to the teachers? views.In this research the relational model was used. The sample of this research consisted of 545 teachers, who had been selected by using simple random sampling method, worked at elementary schools in Ataşehir, Kartal,Maltepe districts of İstanbul province in 2011-2012 school year.Data collection instrument used in this study consisted of three parts. The first part prepared by the author is ?Personal Information Form?, the second part developed by Sincar (2009) is ?Technology Leadership Roles Scale?, the third part is the OCDQ-RE adapted to Turkish by Yalçınkaya (2000).In the analysis of the collected data, descriptive statistical methods, independent sample t test, one-way ANOVA analysis, post-hoc LSD multiple comparison test, Pearson correlation analysis were used.According to research findings teachers think that elementary school administrators mostly resemble the technology leadership roles .Teachers perceive that elementary school administrators bear support role as most, communication-cooperation role as least. The teachers? views regarding technology leadership? sub-dimensions show a significant difference according to the duty, educational level , professional seniority and seniority in school variables. Teachers perceive the collegial behavior as most, disengaged behavior as least among the sub-dimensions of school climate regarding teacher behaviors. Teachers perceive the directive behavior as most and supportive behavior as least among the sub-dimensions of school climate regarding administrator behaviors. The significant difference is observed in directive behavior regarding the gender variable. The significant difference is observed in intimate, directive and restrictive behaviors according to the educational level variable. According to the professional seniority variable there's a significant difference in the teachers' views regarding restrictive behavior. The relationship between communication-cooperation sub-dimension of technology leadership and collegial and intimate behaviors sub-dimensions of school climate is statistically significant. This relationship is very weak, positive and statistically significant. However, the relationships between other sub-dimensions of technology leadership roles and the other sub-dimensions of school climate are statistically meaningless.