Felsefi antropoloji açısından anlam sorunu ve felsefi danışmanlık
The problem of meaning in terms of philosophical anthropology and philosophical counseling
  1. Tez No: 314097
  2. Yazar: PINAR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ İYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yaşamla ilgisinde anlam sorunu insan için her zaman önemli bir sorun olmuş ve Eskiçağdan beri üzerinde farklı şekillerde durulmuştur. Bu sorun günümüzde de hem felsefe hem insan ve toplum bilimleri tarafından ele alınmaktadır.Bu çalışmada, insan dünyasında önemli bir yer tutan ?anlam sorunu? felsefî antropoloji açısından ele alınmıştır. Doğrudan insana yönelen ve onu bir bütün olarak bilme konusu yapan felsefî antropoloji insan dünyasıyla ilgili problemlere eğilen önemli bir alandır. Felsefî antropolojinin sağladığı bilgilerin, insan dünyasında ortaya çıkan kimi anlam problemlerini çözme ve yeni bir alan olarak doğan felsefi danışmanlık çalışmalarını yürütme konusunda önemli bir işlevinin olduğu düşünülmektedir. Bu anlamda, özgün bir insan görüşü ortaya koymuş olan Takiyettin Mengüşoğlu'nun yaklaşımı anlamla ilgili problemler ve felsefi danışmanlık konusunda önemli bir yaklaşımdır. Bundan dolayı felsefi antropolojinin ve bu özgün yaklaşımın anlam sorunu ve felsefi danışmanlıkla ilgili çalışmalara yapabileceği katkının gösterilmesi amaçlanmıştır.Bu çerçevede birinci bölümde ?anlam sorunu? eskiçağda, yeniçağda ve günümüzde olmak üzere tarihsel açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde, insan ve toplum bilimlerin insana bakışıyla felsefi antropolojinin insana bakışı tartışılmıştır. Üçüncü Bölümde ?anlam sorunu?, yaşamla ilgisi bakımından incelenmiştir. İnsanın ?anlam verme? özelliğinin araştırıldığı bu bölümde, kişinin anlamları ve tutumları arasındaki ilişki tartışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde, ?anlam sorunu?na ilişkin, yeni bir açılım olarak felsefi danışmanlık konusunun çağımızın sorunları karşısında ne ölçüde etkili olabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of meaning has always been an important problem in relation with life and has been deliberated since ancient times. This problem is handled by philosophy, human and social sciences as well.In this study, ?the problem of meaning? which has an important place in human life was analyzed in the sense of philosophical anthropology. Philosophical anthropology, which directly turns towards human and makes them the subject of knowing as a whole is an important field addressing problems about human life. It is thought that information provided by philosophical anthropology has important function in solving problem of meaning about human life and in conducting studies of philosophical counseling which is a recent field. In this sense, the approach of Takiyettin Mengüşoğlu who has put forward an original opinion is an important approach on problems about meaning and philosophical counseling. Therefore, it was intended to present philosophical anthropology and this original approach?s possible support on the problem of meaning and studies about philosophical counseling.In this frame; in the first section ?the problem of meaning? was analyzed historically in ancient time, in new era and today. In the second section, the attitude of human and social science towards human and the attitude of anthropology towards human were discussed. In the third section; ?the problem of meaning? was analyzed together with its relation to life. In this section in which meaning-making characteristic of human is studied, the relationship between human?s meaning and attitude was discussed. In the fourth and last section; it was intended to present how far the issue of philosophical counseling which is a new extension about ?the problem of meaning? would be influential against the problems of our era.