Çalışanların ve emeklilerin sosyal istenirlik ve öz-duyarlık açısından karşılaştırılması
The comparison between self-compassion and social desirability levels of employees and retired people
- Tez No: 314117
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Özduyarlık, bireyin kendisine karşı şefkatli ve peşin hükümlü olmayan bir tutum gerçekleştirmesi ve başkalarıyla olan benzerliklerine dair farkındalık geliştirmesini içermektedir. Deneysel sonuçlar, özduyarlığın bağışlayıcılıkla ilgili olduğunu ortaya çıkartmıştır. Sosyal istenirlik ise, bireylerin kendi beyanlarına dayalı ölçekler temel alındığında, arzu edilen hareketlerin abartılması ve arzu edilmeyenlerin hor görülmesi eğilimi olarak tanımlanmaktadır. Çocuklar arasında sosyal olarak arzu edilen karşılık, normal gelişmenin bir parçası olarak ele alınmaktadır ve genellikle yaş arttıkça azalır. Çalışma, çalışanların ve emeklilerin sosyal istenirlik öz-duyarlık ile düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın amacı doğrultusunda, çalışanlara uygulanan anketlerin tamamı İstanbul'da bulunan özel bir şirkette yapılırken, emeklilere uygulanan anketlerin bir kısmı İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Vakfı'nda geri kalan kısmı ise rastgele yönetmi kullanılarak toplumun her kesiminden katılan emeklilere uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ortalama, standart sapma vb. tanımlayıcı istatistiklerden, bunun yanı sıra güvenirlilik analizi, bağımsız T testi, ANOVA ile korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda çalışan ve emeklilerin sosyal istenirlik ve öz-duyarlık düzeyleri arasında ilişkiler olduğu görülmüştür. Elde edilen bulguların oldukça yeni olmakla birlikte, son derece çarpıcı oldukları ifade edilebilir. Genel olarak öz-duyarlık alt boyutlarında öz-sevecenlik, paylaşımların bilincinde olma ve bilinçliliğin sosyal istenirlik ile pozitif, öz-yargılama, izolasyon ve aşırı özdeşleşme boyutlarının sosyal istenirlik ile negatif ilişkili olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca çalışan ve emeklilerin demografik özelliklerinin öz-duyarlık ve sosyal istenirlik düzeyleri üzerinde etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulguların bazılarının hipotezlerde bulunan varsayımları desteklediği görülmüştür. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında; çalışan ve emeklilerin sosyal istenirlik ve öz-duyarlık alt boyutları açısından yaşlarına göre anlamlı farklılıklar elde edilmiştir.Anahtar kelimeler : Çalışan, Emekli, Özduyarlık, Sosyal İstenirlik,
Özet (Çeviri)
Self-compassion can be described as the tender and nonprejudicial attitude as well as the awareness of an individual concerning the similiarities between themselves and others. Experimental results put forth the fact that there is a relationship between self-sentivity and forgiveness. As for social desirabiliy, it can be defined as the exaggeration of desired actions and the contempt of undesirable ones based on scales of statements belonging to individuals themselves. Socially desired response among children is regarded as a part of normal development and usually diminishes with age. This study has been conducted with the aim of analyzing the relationship between self-compassion and social desirability levels of employees and retired people.To that end, all the employees are seleceted from a company which is in Istanbul and the some of the retired people are also selected from İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Vakfı and the rest of the retired participants are also selected by the using random selection method. Such descriptive statistics as mean, standard deviation as well as reliability analysis, independent T test, ANOVA and correlation analysis have been made use of within the scope of the research. The results suggest that there are relationships between the self-compassion and social desirability levels of employees and the retired people. Although the data acquired is rather recent, it would not be wrong to claim that they are striking. In lower terms of self-compassion, there is a positive relationship between self-kindness, awareness of sharing and deliberativeness and social desirability; however, the relationship between self-judement, isolation besides excessive identification and social desirability is negative in general. Moreover, it has been investigated whether the demographics of the employees and the retired people have any effect on self-compassion and social desirability. Some of the data acquired by means of the investigation seems to support hypotheses. That is, there are meaningful differences in terms of age as far as self-compassion and social desirability of the employees and the retired people are concerned.Key Words : employee, retired, self-compassion, social desirability.