Yönetici ve çalışanların psikolojik iyi olma ve stres düzeyleri açısından karşılaştırılması
The comparison between psychological well-being and the stress levels of managers and employees
- Tez No: 314116
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sosyal bilimlerdeki araştırmacılar insanoğlunu daha iyi tanıyıp anladıkça, psikolojinin pozitif yönünün göz ardı edildiği ve hatta yanlış anlaşıldığı görülmüştür. Bu boşluğu doldurmak ve bireyin işlevselliğinin pozitif yönlerini incelemek için psikolojik iyi olma operasyonel olarak tanımlanmıştır. Psikolojik iyi olma; özerklik, çevresel hakimiyet, bireysel gelişim, diğerleriyle olumlu ilişkiler, yaşam amaçları ve öz-kabul altı temel boyut içermektedir şeklinde altı alt boyut içermektedir.Araştırmanın amacı yönetici ve çalışanların psikolojik iyi olma ve stres düzeyleri arasında ilişkileri çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, yönetici ve çalışanlara anketlerin tamamı İstanbul'da bulunan özel bir şirkette uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ortalama, standart sapma vb. tanımlayıcı istatistiklerden, bunun yanı sıra bağımsız T testi, ANOVA ile korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda yönetici ve çalışanların psikolojik iyi olma ve stres düzeyleri arasında ilişkiler olduğu görülmüştür. Bulgular yönetici ve çalışanların psikolojik iyi olma ve stres düzeyleri negatif ve anlamlı ilişkiler olduğu görülmektedir. Ayrıca yönetici ve çalışanların demografik özelliklerinin psikolojik iyi olma ve stres düzeyleri üzerinde etkisi olup olmadığı incelenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında; yönetici ve çalışanların psikolojik iyi olma ile stres düzeyleri arasında negatif ilişkiler olduğu görülmüştür. Ayrıca cinsiyet, medeni durum ve yaş açısından yönetici ve çalışanların psikolojik iyi olma ve stres düzeyleri arasında göre anlamlı farklılıklar olmadığı görülmüştür. Ancak çalışanların bireysel gelişim, yaşam amaçları, öz-kabul ve toplam psikolojik iyi olma puanları açısından medeni durumlarına göre anlamlı bir farklılık sergiledikleri görülmüştür.Anahtar kelimeler : Çalışan, Yönetici, Psikolojik iyi olma, Stres,
Özet (Çeviri)
Psychological research has generally focused on pathology, unhappiness, and human suffering (Diener & Seligman, 2002; Seligman & Chikczentmihalyi, 2000). As social sciences tried to better understand the human being, it became evident that positive aspects of psychological functioning were misunderstood and perhaps most importantly understudied. In order to empirically examine positive aspects of human functioning, an operational definition of psychological well-being had to be established. Psychological well-being consists of six dimensions: (a) Autonomy, (b) Environmental mastery, (c) Personal growth, (d) Positive relationships with others, (e) Purpose in life, and (f ) Self-acceptance.The aim of this study is to investigate the relationships between psychological well-being and stress levels of managers and employers. To that end, all the employees are seleceted from a company which is in Istanbul by the using random selection method. Such descriptive statistics as mean, standard deviation as well as independent T test, ANOVA and correlation analysis have been made use of within the scope of the research. The results suggest that there are negative relationships between psychological well-being and stress levels of managers and employees. Also no significant differences were found between psychological well-being and stress levels of managers and employees in terms of gender, age, and marital status. However significant differences were found between single and married in terms of personal growth, life purpose, self-acceptance, and total psychological well-being level of employees.Key Words : employee, manager, psychological well-being, stress