Türkiye'de emeklilik yaşantısı
  1. Tez No: 51028
  2. Yazar: SUNA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Çalışma ilişkileri araştırmaları arasında önemli bir yer tutan“emeklilik”konusundaki“Türkiye' de Emeklilik Yaşantısı”isimli bu çalışma, ülkemizdeki emeklilik yaşantısının özellikleri, emeklinin tanıtılarak tanımlanması emekliliği gerçekleştiren kurumların irdelenerek, emeklilerin sosyal güvenlik kurumlarına bakış açılarının değerlendirilmesi, emeklilerin sorunlarının saptanması ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Emeklilere yönelik bu araştırma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde emekli ve emeklilik tanımları yapılarak, emeklilik yaşamına geçiş evreleri, emekliliğin başlangıcı, emeklilik yaşantısında önemli olan faktörler, emekliliğe geçişle birlikte boş zaman etkinlikleri ve yeniden çalışma kavramları araştırılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde çalışanların emekli olmalarını sağlayan sosyal güvenlik kurumları açısından emeklilik değerlendirilmiştir, çok güncel olan sosyal güvenlik kurumlarının birleştirilmesi düşüncesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde emeklilere örgütlerce sağlanan destekler ile kuruluşlarca gerçekleştirilen emeklilik planları, emekliler düşünülerek hazırlanmış emekliler köyü projesi ve sosyal güvenlik kurumlarına destek olarak düşünülen özel sigorta sistemleri ve Özellikleri incelenmiştir. Dördüncü kısım, ülkemizdeki emeklilik yaşantısının özellikleri üzerine örnek olarak seçilen İzmir îli Konak İlçesinde gerçekleştirilen 234 kişilik bir araştırma ile bu araştırma sonucunda elde edilen bulguların değerlendirilmesinden oluşmuştur. Sonuç bölümünde de, gerçekleştirilen araştırma sonuçları ve çözüm önerilerinden meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Called experience of the retired in Turkey, this study, which plays an important role in the studies related to retirement among a variety of industrial relationships researches, has been made in order to establish the aspects of retirement in Turkey, to define and describe the concept of the retired, analyze the institutions responsible for the retirement, evaluate the view point of the retired concerning the present social security organizations, determine the problems of the retired, and bring some convincing suggestions of solutions to these problems. This study pertaining to the retired consists of four sections as follows; The first section describes the retired and the retirement concepts, and studies the transition steps to retirement, beginning of the retirement, the important factors in retirement experience, leisure time activities in past- retirement period and re employment of the retired. The second section evaluate the retirement phenomenon in view of the social institutions that enable the employees to be retired, and advocates the actual idea that social security institutions should be combined into a homogenous organization. The third section discusses the supports by the social security institutions and retirement plans realised by those above, and studies for the Project for the Retired Town which has been designed for the retired and private insurance systems and then- aspects which have been considered to be the support to the related social security organizations. And the fourth section course the study on 234 people which have been chosen as the sample study and performed in Konak Country in province of Izmir, and the evaluation of the evidence obtained from this study. Finally, the discussion section is compassed of the research data obtained therefrom and of the suggestions of solutions to the related issues.