İlköğretim dördüncü sınıf matematik dersi öğretim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the fourth grade mathematics curriculum
  1. Tez No: 314142
  2. Yazar: YEŞİM PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY BÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim dördüncü sınıf Matematik dersi öğretim programı kazanımlarının ulaşılabilirlik düzeylerini, kazanımlar arasındaki örüntüyü ve programın başından sonuna Matematik dersine yönelik tutumlarda değişim olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İzmir ili merkez ilçelerindeki ilköğretim okullarının dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmuştur. İzmir ili merkez ilçelerindeki okullar alt, orta, üst seviye olarak ayrılmış ve bu okullardan oranlı küme örnekleme yöntemiyle örneklem seçilmiştir. Öğrencilerin programdaki kazanımlara ulaşabilme düzeylerinin ve kazanımlar arasındaki örüntünün tutarlığının tespitinde izleme testleri, erişi düzeylerini belirmede erişi testleri, matematiğe ilişkin tutumlarını belirlemede Baykul (1990) tarafından geliştirilen ?Matematik Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Erişi düzeylerini ve matematik dersine ilişkin tutumlardaki değişimi belirlemede bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Kazanımların ulaşılma düzeylerini belirlemede madde güçlük indeksleri hesaplanmış ve değerlendirmede ölçüt olarak 0,75 alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purposes of the study are to determine the availability level of the 4th grade mathematics lesson gains, patterns between gains and reveal whether there is any different between attitudes at the beginning and the end of the mathematics lesson. The scanning method was used during study. The universe of the study consists of the 4th grade students of elementary schools in districts of Izmir. All of the schools were classified into low, average and high classes and the sample was chosen from those schools by using proportional cluster sampling method. The used tests were monitoring tests for coherency determination between accessibility levels of students to gains of programs and the patterns between gains, achievement tests for determination of achievements and Baykul?s (1990) ?Mathematics Attitude Test? for determination the attitudes of students about mathematics. t test was used for related groups in order to determine the achievement levels and the changes of their attitudes. Subject difficulty levels were calculated in order to determine the accessibility levels of gains and standard for evaluation was taken as 0.75.