Poli (etilen glikol)'e gama ışınlarının etkisinin kristalinite ve morfolojiye bağlılığı
  1. Tez No: 4609
  2. Yazar: EMİN ARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hi İZET Bu çaiişsnada gams ışınlarının etkisinin poiimerierin krist&iinitesias ye morfolojisine bafiılığı incelenmiştir. Bu amaçla krisîaüniiesi t© morfolojisi kontrollü olarak değiştirilebilen PoiiCetiiea glikol) (PEG) örnek poiimer olarak seçilmiştir. Gama ışınlarının etkisinin krisîaîiniteye bağlılığını incelemek için molekül ağırlığı 2000 oka PEG kullanılmıştır. Molekül ağırlığı 3000* nia altında olan PEG kris&alienme sıcaklığından bag imsiz olarak sadece uzanmış zincirler şeklinde krisîalieamektedir. %S0, %?0 t© 1 39 kristalini!© derecelerinde sırasıyla 40.0 T, 41.3 *C re 43 "C * de krisfaliendirilen PEG örnekleri kullanılmış t© kristaliaite dereceleri diiatometrik yöntem kullanılarak bulunmuştur. Molekül ağırlığı 3000' nin özerinde olan PEG is© krisiailenmıe sıcaklığına bağlı olarak uzanmış ye katlanmış zincirlerden oluşmaktadır. Bu nedenle, gama ışınlarının etkisinin morfolojiye bağlılığının incelenmesinde molekül alırlığı 4820 oiaa PEG kullanılmıştır. Kullanılan PEG 4820 örnekleri %7ݱΠsabit kristaliaite derecesinde olup, bir kez katlanmış zincirlerin oranları %85, %55 ^® %43 olarak sırasıyla 43.0 T, 49.0 *? ye 5Î.5 *C'ds kristalendirilerek elde edilmiştir. Bir kez katiaamış zincirlerin oranları Diferansiyel Taramalı Kaiorimetri tekniği kullanılarak bulunmuşlar. Farklı kristaliaite derecelerinde- ye sabit kristaliaite derecesinde farklı morfolojilere saiüp olan örnekler vakumlu ye h&y&iı ortamda 0-30 MRad arasında gama ışınları ile ışınlanmışlardır. Işınlanan örneklerin Büyüklükçe Ayırma Kromatografisi CBâK) ile alınan kromatogramiarm bimodal bir dağılım ^erdiği bulunmuştur. Bunun sonucunda çapraz bağlanmaların açtan uca birleşmeler şeklinde olduğu ye gama ışınlarının yarattığı tabribatın polimerin amorf yörelerinde olduğu sonucuna yarılmıştır. PEG 20QG '*-e PEG 4S20 ürnekisri vakumlu ortamda gama ışınları ile ışınlandıktan sonra bu örneklerin radikal sönümleri yine vakumlu ortamda ElektronİV Spia lezoaaas Spektosıetresiade iacdeaaiş re gasaa ışsaknaıa etkisiain amorf yörelerde etkin olduğu hu yöatssaîe d® dsstskieamiştir. Âynca PE62Ö00 re PEG4820 öraeklsri ©rims sıcaklıklarıma özsriads ışıalaaıasş ve BâK kroa&aiograaıian aiıaı&ıştır. Krisislia öraskleria aksiae feu öra©M©ria kromstogramkriada feis&od&l dağılıma rsstlaamasaıştir vs aıiaa dozla ©a ©lası dağılıma ulaşılmıştır. By durum radyasyonca stkisiaia fkikssi yapıya çok yakıadaa feağîî oiduğ'aau tekrar göstermiştir. Ttte Sraekferis vakumda r® sarada ısîttlaaaıasi il® slûs sdüea soauçiar ? feirbirlsria® aitel olarak fesassskekt® sadsc® aicsl ©iarak fcüçafc farklılıklar güstersaskiadirier. Yarı krislslia öraskîsria iacsîsasa dos aralığıada ışıalaaaasî üs feimodaî feir dağılım Ysrsa&si soaucu ist&tistiki bir ıscdsl elde ®difemssıiştir. Buadaa dokyı ®id© sdiiea veriler ktıllaaılarak xiacir kesilassi, çapraş feaglaaiaa ve çapraz fcağlaaaa ssikîarıa doz, krisîaîiaite ve jaorfofojiye bağıllığım rerea ampirik eşitlikler türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
SÜMMAST la this research the effects of polymer crystailiaity aad morphology ©a the changes iadwced fey gassma -rays were isvestigated. For this purpose, BolyCethyieae glycol) (PEG) W3S chosea as the sample polymsr due to ease of eoatrolliag its crystaüiaity sad ı&orphoiogy. la order to iavestigate the effect of crysialliaity oa las- chaages produced by gamma rays PEG 2080 was used. PEG samples of molecular wight feelov 3Û0Ö are iaoira to crystallize ia esteaded ekaias iadepeadeat from the cryst&liizatioa temperature. Ia tills study samples.srsr© prepared si 80%. 70% aad 59% fiaal crystaîliaitles at 40.0“C, 41.5 ”C aad 43.0 *C respectively irhich i^ere detenaiaed by diiatometric method, ia the case ©f iavestigatiag the effect of morphology.. PEG 4820 samples wre used. PEG samples of moleeui&r weights abov® 3000 are fcao-şra to crystallise as both esteaded aad folded chaias aepeadiag oa the crystallizatioa temperatures aad molecular weight. This sample wm crystallised at 71 si 1 fiaal crystalliaity with differeat exteats of oace folded chaia morphology. The perceatag© of oace folded morphologies“were determiaed by Differeatial Scaaaiag Caiorimetry to be §5%, 35% sad 45% -srhich were prepared at 43.0'C, 49.0*? aad 51.5 *C respectively. The samples described above ^rere irradiated by gamma rays ia air aad ia vacuum ia the dose iaterval of 0-30 MRad aad ^ere aa&lyzed by Size Exclusioa Chromatography. Irrespective of the crystailisatioa coaditioas aad molecular weight the chromatograja of irradiated samples showed bimodai distributioas. This behavior wss attributed to the formatica of ead to ead liaks bet^eea polymer chaias. The chaages produced hy gamma rays oa PEG samples studied -^ere closely related -srith the amorphous contest. This behavior was further substaatiated by'Eisctroa Spia Rssoaaace studies. Ia additioa to samples -şrith various crystaiiiaities PEG 2000 aad PEG 4828 vere also irradiated at the temperatures above their meitiag poiats. la coatrary to bimedal distributioas obtaiaed ia semi crystailiae samples, PEGs irradiated ia sjoitea states gave chromatograsas ”with most probable distributioas. These results showed oaceVI more that tfe® effect of high eaergy f adiatioas is closely related vita the physical stale of the polys&er. Whea irradiatioas vers carried out la vacuum aad ia air., the overall effects of rsdiatica ws fo«ad to be qualitatively similar but -rith small sjuaatitalive differsaces, Siac® fcimodal distributions fere ©btaiaed ia the irradiatioa of PEG investigated ia the dose interval studied, statistical ffiodsiiiag caa act fee performed. Therefore by usiag the data ofetaiaed ia this study empirical equations rsiatiag the values of ch&ia scissloa, cross iiakiag aad the amouat of crossed iiaked material to dose, crystaiiiaity aad morphology vers derived.