Kazakistan 2007 seçim kampanyalarında gazete siyasal reklamları
The political advertising in the newspapers in the 2007 election campaign in Kazakhstan
- Tez No: 314152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Advertising, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Gün geçtikçe gelişmekte olan ve kullanılması vazgeçilmez reklam kollarından biri, siyasal reklamlardır. Çağımızın siyasal kampanyalarını siyasal reklamsız düşünmek mümkün olmamaktadır. Demokratikleşme yolunu tutan tüm ülkelerde seçmenleri kendi tarafına çekmek ve onların güvenini sağlamak için seçime katılmakta olan aday veya parti kendi istekleri karşılığında onlara da birtakım ikna edici hitapta bulunmalıdır. İşte bu durum seçmenin adaylar ya da partiler arasındaki farkları belirlemekte ve reklamı verene göre doğru seçim yapmasında yardımcı olmaktadır. Çalışmamızın ana konusu olan 2007 Kazakistan Parlamento seçimlerindeki gazete siyasal reklamlarının içerik analizi yapılırken, Kazakistan'ın siyasal geçmişi öncelikli olarak incelenmiştir. Daha sonra siyasal reklam tarihi, onun günümüzdeki kullanım alanları ve Kazakistan medyası hakkında genel bilgi verilmiştir. Seçimlere katılan şimdiki iktidar partisi olan Nur Otan partisi ve muhalefet partileri olan Ak Jol, Auıl, Patriottar ve JSDP partilerinin Kazak dilinde yayınlanan Egemen Kazakistan ve Rus dilinde yayın yapan Kazahstanskaya Pravda ile Svoboda Slova gazetelerine verdikleri reklamlarının içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political advertising is the one of the parts of advertising that is essential and goes from strength to strength. Nowadays we can?t imagine political campaign without political advertising. In all countries which enter upon the path of democratization, during the election joined candidates or political parties to achieve their aims, to attract and provide confidence of electorate have to use the persuasive appeals. That situation helps to elector to understand differences between candidates or parties, and make decision in the judgment of advertiser. In this study which topic is content analysis of political advertising in the newspapers in the Kazakhstan?s parliamentary elections in 2007, and during the research the political past of Kazakhstan was firstly investigated. Subsequently history of political advertising, it?s nowadays ways of using, and general information about Kazakhstani mass media has been given. Content analysis of political advertising, of participated in the parliamentary elections parties which are current governing party Nur Otan and opposition parties Ak Zhol, Auyl, Patriottar and ZhSDP in published in Kazakh language newspaper Egemen Kazakhstan and published in Russian language newspapers Kazakhstanskaya Pravda and Svoboda Slova was done.