Uluslararası reklamcılık açısından göç ve kültür ilişkisi: Türk göçmenlere yönelik televizyon reklamlarının incelenmesi
The relationship between migration and culture in terms of international advertising: Analyzing the advertisements which target Turkish emigrants
  1. Tez No: 314171
  2. Yazar: İÇTEN DUYGU ÇALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KARPAT AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Küreselleşmenin bütünleşik pazarlama iletişimi ve marka iletişimi açısından etkileri, değişik pazarlardaki oyuncuların çeşitlenmesi sonucunu doğurmuştur. Markaların farklı ve geniş coğrafyalarda hareket edebilmesi, uluslararası reklamcılığın da gelişmesini sağlamıştır. Uluslararası markalar farklı hedef kitle gruplarına seslenmek amacıyla çeşitli stratejilerden yararlanmaktadırlar. Bahsedilen gruplar farklı ülkelerde olabileceği gibi, aynı ülkede bulunan alt kültür gruplarından da oluşabilmektedir.Farklı nedenlerle gerçekleşen küresel dolaşım, özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra işgücü nedeniyle belirgin bir artış göstermiştir. 1960'lı yıllarda imzalanan antlaşmalarla, işgücü göçleri geniş kitlelerin göçmen statüsü ile anılmasına sebep olmuştur. Öte yandan göç eden bireylerin göç ettikleri yerlere taşıdıkları manevi kültürel öğeler yerel kültüre karışarak kültürün heterojenleşmesini sağlamıştır. Söz konusu kültürel zenginlik, reklamlarda çeşitli hedef kitle gruplarına hitap edebilmek amacıyla, başka bir deyişle bir iletişim biçimi olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada uluslararası reklamcılık perspektifinden göç ve kültür ilişkisi ele alınarak Almanya'da yaşayan Türk kökenli bireyleri hedefleyen televizyon reklamlarının mevcut durumunun incelenmesi ve gelecek uygulamalara katkı sağlayacak bulgular elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle arşivlenen televizyon reklamları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında ise Türk nüfusun en yoğun olduğu Berlin ve Frankfurt am Main şehirlerinde 404 Türk kökenli bireyle bir anket çalışması yapılarak alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların mevcut reklam uygulamaları hakkındaki düşüncelerini tespit edebilmek ve tutumlarını ölçebilmek üzere, içerik analizi sonuçlarından yola çıkılarak televizyon reklamlarıyla ilgili farklı ölçekler hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular, SPSS programı kullanılarak sayısallaştırılmıştır. Analiz sonuçlarının hem reklamverenlere hem de reklam ajanslarının bundan sonraki uygulamalarına katkı sağlayabilmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Effects of globalization in terms of integrated marketing communication and brand communication yielded an increase of players of markets in variety. Brands ability of mobility in varied and wide geographies ensured the development of international advertising. International brands benefit from different strategies for reaching different target audience groups. Those groups mentioned can be consist of not only people from different countries but also of subculture groups in the same country.Global mobilization of people with different reasons increased especially due to lack of labour power after World War II. Treaties signed in 1960?s led to labour power migrations and ended up as big masses considered in immigrant status. Nevertheless, immigrants? nonmaterial culture elements mingled with local cultures and provided a strong heterogenity to that culture. The cultural wealth mentioned is being used for addressing varied target auidence groups as a communication form.Aims of this study are to research present situation of the television advertisements that target individuals with Turkish origin who live in Germany by the view point of the relationship between immigration and culture in perspective of international advertising, and to obtain results that would provide some bases for future research in the field. Within this context, television advertisements are searched by content analysis method. For the second part of this study, in Berlin and Frankfurt am Main, which have the biggest Turkish populations, a survey research is conducted with 404 Turkish participants. The questionnaire is developed on the base of content analyses results to capture the thoughts and attitudes of individuals with Turkish origin about existing television advertisements. Results are quantified in SPSS program. It is hoped to help, contribute and provide information for both advertisers and advertising agencies in their future executions.