Alt yüklenici seçimi açısından uluslararası anahtar teslimi bir ihalenin incelenmesi
The appraisal of an international turnkey project based on the selection of most convenient subcontractor
- Tez No: 83058
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
y alt yüklenici seçimi açisindan uluslararasi anahtar teslimi bir ihalenin incelenmesi ÖZET Bu tezde, uluslararası anahtar teslimi bir inşaat projesi için teklif hazırlama aşamasında, işverenin beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilmek için yapılan bir kısım çalışmalar konu edilmektedir. Bu çalışmalar, teklif veren firmanın, işin kendisine ihale edilmesi durumunda, işleri birlikte yürüteceği en uygun alt yükleniciyi belirlemek üzere gerçekleştirdiği faaliyetleri içermektedir. Tezin yazan, anılan proje için açılan ihaleye davet edilen Nova Reklamcılık ve Dekorasyon A.Ş.'nin inşaat işlerini yürüten kardeş kuruluşu Sinerji İnşaat A.Ş. bünyesinde, Şantiyeler Koordinatörü olarak, görev yapmaktadır ve fizibilite çalışmalarının yapılması, ihale evraklarının hazırlanması ve (adaylar arasından) en uygun alt yüklenicinin seçilmesi hususunda gerçekleştirilen tüm çalışmalara bizzat katılmıştır. İlk iki bölümünde, Kazakistan'da gerçekleştirilmesi planlanan, keşif bedeli yaklaşık dört milyon Amerikan Doları olan, dört adet benzin istasyonu inşaatı işinin ihale edilmesf amacı ile yüklenici adaylarına gönderilen ihale dosyası tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde, insan faktörüne büyük önem veren ve en ucuz teklifin her zaman en uygun teklif olmayacağının bilincinde hareket eden Sinerji İnşaat A.Ş. yönetim kadrosunun, birlikte çalışabileceği en uygun alt yükleniciyi seçmek üzere gerçekleştirdiği çalışmalar anlatılmıştır. Yazar bu çalışmada, Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı kapsamında bulunan Çok Amaçlı Karar Vermede Katılım dersi bünyesinde gördüğü Analitik Hiyerarşi Prosesinden yararlanmıştır. En uygun alt yüklenici seçimi bir problem olarak ele alınmış ve anılan problem, seçim işlemini gerçekleştirirken dikkate alınacak ana ve alt kriterlerin hiyerarşik yapısını ifade eden bir model ile formüle edilmiştir. Problemin çözümü, (çok parametreli seçim fonksiyonunu sistematik biçimde ele alarak) Analitik Hiyerarşi Prosesini bilgisayar ortamında uygulayan Expert Choice yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Modelde yer alan öznel kriterlerde oylamacıların görüşlerine başvurulmuştur. Oylamacılar, alt yüklenici adaylarını, daha önce birlikte gerçekleştirdikleri işlerdeki performanslarına dayanarak puanlamışlardır. Nesnel kriterlere ait veriler ise, her alt yüklenici adayı için tespit edilip modele aktarılmıştır. Bu bölümde son olarak, Expert Choice yazılımından elde edilen sonuçlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, Analitik Hiyerarşi Prosesi uygulanarak gerçekleştirilen çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. İşverenin yüklenici adaylarına sunduğu ihale dosyasında, insan ve kültür faktörlerinin yansımaları olarak beliren hususlardan yola çıkılarak, söz konusu faktörlerin önemi ve uluslararası bir projedeki etkileri üzerinde durulmuştur, xııı
Özet (Çeviri)
THE APPRAISAL OF AN INTERNATIONAL TURNKEY PROJECT BASED ON THE SELECTION OF MOST CONVENIENT SUBCONTRACTOR SUMMARY This thesis comprises all the studies realized by the bidder company, through the pre- bidding phase of an international turnkey construction project, for choosing the most convenient subcontractor with the aim of meeting best needs of the owner. The author who works for Sinerji İnşaat A.Ş., as Sites Coordinator, has participated all the activities; including feasibility studies, preparation of tender document, selection of most convenient subcontractor; carried out in order to prepare an offer for Chevron Munaigas who has invited Nova Reklamcılık A.Ş., the parent company of Sinerji İnşaat A.Ş., to submit a proposal for the construction works of four service stations in Kazakhstan. The introduction of bidding documents submitted by Chevron Munaigas takes part in the first two sections. The third section covers the studies carried out, in order to identify the most convenient subcontractor, by Sinerji İnşaat A.Ş. who believes that the lowest bid is not always the best one. In the scope of selection studies, author has benefit the Analytical Hierarchy Process mentioned in Multi-Objective Decision Making lesson which is included in Construction Management Program. The selection of the most convenient subcontractor is assumed as a problem and formulated with a model demonstrating the hierarchy of main and sub-criterions considered in selection process. The problem is solved by Expert Choice software which applies AHP at a database environment. Voters' opinions against subcontractors have been used for evaluation of subjective criterions. Voters have formed their opinions based on the performances of subcontractors in the recent works done together. All necessary data for each subcontractor have been transferred into model for evaluation of objective criterions. Finally, the result of the problem is submitted in this section. Fourth section includes the appraisal of the result gained from AHP application. This section also explains the essence and effects of“human factor”and“ culture factor”on the project by analyzing significant clauses of bidding documents which are revealed as reflections of these factors. xiv