Basılı reklamlarda görsel tasarım yönetimi: Ödül almış basın reklamlarının görsel tasarım analizi
Visual design management in printed advertisements: Visual design analysis of awarded press advertisements
  1. Tez No: 314172
  2. Yazar: CEM GÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Görsel tasarımın günümüzdeki hızlı gelişimi birçok kitle iletişim aracının önemli bir unsuru haline gelmiştir. Bu durum reklam tasarımı için de geçerlidir. Günümüz reklamcılığındaki görsel imge yoğunluğu imgelerin çok anlamlı bir hal almasına sebep olmaktadır. Özellikle de İngiliz Sanayii Devrimi ile hız kazanan reklamcılık gibi görsel tasarım da birçok gelişmeler kaydetmiştir. Bu görsel gelişmelerin asıl temeli ilkel çağlara ve Rönesans'a dayanmakta, ancak özellikle son yüzyılda önemli bir ivme kazanmaktadır. Böylece başlayan Modernist yaklaşımlar, günümüzde yerini farklılaşmış Postmodern yaklaşımlara bırakmıştır.Postmodern üslup, sanatın birçok alanına etki ettiği gibi görsel sanatlar ve bu sanatlardan yararlanan birçok farklı alan ve disiplini de etkilemiştir. Görsel sanatların yaratıcılığı ve etkileyiciliğini; sıra dışılık, farklılaşma ve ikna için kullanan reklamcılık alanının da değişen üslup ve eğilimlerden nasibini aldığı tahmin edilebilmektedir. Bu anlamda çalışmada Postmodern çağın getirdiği görsel yeniliklerin reklamlara nasıl yansıdığı incelenmiştir.Çalışmada Groupe µ Görsel Göstergebilimsel yaklaşımı temel alınarak plastik ve ikonik değerler ele alınmış ve reklamı oluşturan görsel öğelerin içerikleri irdelenmiştir. Bulgular ışığında ise istatiksel veriler elde edilmiş ve yorumlanmıştır. Bu şekilde ulusal ve yerel nitelikteki, ödül almış reklamlar analiz edilmiştir. Böylece günümüz reklamcılığının görsel yönetimi açısından kullandığı üslupsal yaklaşıma dair önemli saptamalar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fast evolution of the visual design in nowadays which make it an important factor of mass communication media. This situation is also effective on the design of advertising. At this moment in time of advertising, visual image consistency makes images so expressive. Expecially visual design gained celerity with the English Industrial Revolution. Also advertising has the same developings. The actual main of these visual develoments are based on the primitive ages and also to the renaissance. But expecially in the last century visual design had an important acceleration. Thus began the modernist approaches, leaving in place of postmodern approaches.in nowadays.Postmodern style, therefore, as are a lot of effect on the visual arts in the advertising industry and have an impact in this way. According to this study examined the reflections of postmodern visual innovations on advertisings.In this research, Groupe ? Visual Semiotic Approach were examined which is based to the study of plastic and iconic values according to the usage of the visual elements which constitutes the advertisings. In light of the results obtained from statistical data and interpreted. Thus, in the management of modern advertising which were revealed the uses visual stylistic approach.