Aigai pişmiş toprak figürinleri
Terracotta figurines from aigai
  1. Tez No: 314189
  2. Yazar: EMEL DEREBOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN DOĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 594
Özet
19.yüzyılın sonlarında nekropolündeki mezarlarında bulunan binlerce figürin sebebiyle gözler Aiolis Bölgesi'ndeki Myrina'ya çevrildi. Kent bu sayede o kadar önem kazandı ki civardaki yerleşmelerde yapılan diğer araştırmalar Myrina nekropol kazısının gölgesinde kaldı. Bugün yeni kazılar ve araştırmalar Aiolis Bölgesi'nin diğer kentlerinin, şimdiye kadar sadece Myrina ile sınırlı kalan koroplast sanatının anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu bölgede yer alan, 1882'deki kazılarda Fransız arkeologların az sayıda figürin bulmuş olduğu Aigai'da yıllarca, özellikle de 1950-1960'lı yıllarda figürin talanına uğramıştır. Bazı köylüler babalarının ve dedelerinin bu dönemde büyük boyutlarda boyalı figürinler ortaya çıkardıklarını ve bunları Amerikalı askerlere sattıklarını anlatmaktadırlar. Günümüzde bu kaçırılan figürinlerin akıbeti bilinmemektedir. Aigai kentinde yapılan yeni dönem kazıları ve yüzey araştırmaları farklı konuları temsil eden kaliteli figürinler ortaya koymaktadır. Bu yüksek kalitedeki örnekler Aigai'daki terrakotta figürin üretiminin de oldukça gelişmiş olduğunu göstermektedir. Yani kentte olasılıkla aktif bir üretim vardır. Bu eserlerin büyük çoğunluğu hellenistik döneme tarihlidir. Bouleuterion'un tarihlenebilir tabakalarından gelen figürinler İ.Ö. 2.yüzyıla tarihlenmektedir. Özellikle İ.Ö.2. ve 1.yy'larda kentteki üretimin arttığı görülmektedir. Bu sadece Aigai için değil, diğer Batı Anadolu kentleri için de geçerlidir. Bu yüzyıllarda koroplast sanatın belirgin şekilde çeşitlenip zenginleştiğini Aigai eserleri de desteklemektedir. Kentte üretildiğini öne sürdüğümüz bu figürinlerin konuları kentin plastik zevkini, tanrı ve tanrıça figürinleri ve plakaları ile dinsel kaygılarını ve özellikle Bouleuterion sunu çukurlarından ele geçen dinsel kimliğe sahip figürinlerle gerçekleştirilen ritüelleri yansıtır şekildedir.
Özet (Çeviri)
At the end of the 19th century the eyes are turned towards Myrina in the area of Aeolis, because of thousands of terra cotta figurines laid out in tombs of its necropolis. The necropolis of Myrina thus became the antique site most important, where as research on the close sites, were somewhat forgotten. Today, of new excavations in the area of Aeolis help us has to understand the art of the coroplaste, which until was now limited only has Myrina. The ville of Aegae, located in this area, or of the French archeologists had discovered a small number of figurines in 1882, was the object during many years of plunderings of figurines, in particular in years 1950-1960. Certain villagers tell that their fathers and grandfathers had put at the day during this same time, of the painted figurines of big size, then sold to the American soldiers. To date, one still does not know what became the catch figurines. The excavations and the research currently undertaken in the town of Aegae put at the day of many figurines of great quality representing various subjects. These many discoveries, seem to confirm the importance of the art of the coroplastie of Aegae. We have a larger pallet of examples which show than the production of terra cotta was very developed and very active in Aegae. It does not remain about it less than it is necessary for us to find the workshops in order to be able to prove that in due form. The majority of works are dated from the hellenistic period. Especially with 2nd century before J-C, the production out of the city would have increased. It is not only the case for Aegae but also for the other cities of Anatolia Western. Works of Aegae are witnesses of enrichessement of art coroplaste in Anatolia Western during these centuries. We suppose that these terra cotta figurines were produced in the city. Indeed, works discovered reflect the marked taste of the coroplastie, the concern nuns of the inhabitants to create figurines and plates representing the Gods and the Goddesses. The figurines with the religious motif discovered in votive pits of the building of Bouleuterion, reflect ritual inhabitants.