İDÇ Nekropol'ünde 2009-2011- yılları arasında mezar dışından gelen figürinler
The Figürines come out of grave between 2009-2011 in İDÇ Necropolis
- Tez No: 337428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İDÇ Liman işletmelerini arazisinde yer alan Nekropolis, Çandarlı körfezinin güneyindeki Nemrut Limanında yer alan Kyme?nin 1km. güneyine konumlanmaktadır. Adını arazisinde yer aldığı İDÇ Liman işletmelerinden almaktadır. Alanda arkeolojik kazılar 2007 yılında sondaj çalışmalarıyla başlanmış ve 26.10.2011 tarihinde sonlandırılmıştır. Bu zaman aralığındaki farklı tiplere ait toplam 626 adet mezar açılmıştır. Nekropol alanının en erken buluntusunu Orientalizan döneme tarihlenen birkaç parça seramik oluşturmaktadır. Bu dönemden beri kullanım gören nekropoliste mezar içerisinden ve mezar dışından pişmiş toprak heykelcikler yoğun olarak ele geçmiştir. Bu heykelcikler arasında özellikle mezar dışından Kourotrophos ve çömelen erkek çocuğu heykelciklerinin Kyme üretimi olduğunu düşünülen eserlerle özdeş olduğu görülmüştür. Ana tanrıça kültü ile ilişkili bu figürin gruplarının Kyme örnekleri kutsal alanın çevresinden ele geçmiştir. Mezar dışından Kadın ve erkek figürin grupları, Eros figürinleri, hayvan figürinleri, tiyatral figürinler, plakalar ve diğer figürin grubunu oluşturan parçalar da ele geçmiştir. Mezar kontexleri arasında da bazı figürin grupları karşımıza çıkmaktadır. Bu figürin gruplarının benzerleri başta mezar kontexleri ve Kyme olmak üzere, Aigai, Myrina, Larissa gibi kentlerin buluntuları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda Kıta Yunanistan, Adalar ve İtalya?da benzer örnekler karşılaştırılmıştır. İDÇ Nekropolisinde mezar dışından gelen bu heykelcikler mezar kontexleri ve benzer örnekleri ile yapılan karşılaştırmalar sonucunda M.Ö.5 yüzyıl ile M.Ö.1 yüzyıl aralığına ait oldukları ortaya çıkmıştır. Alanın aynı zamanda Kyme?nin güney nekropollerinden biri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The necropolis where situated on the territory of İDÇ Liman İşletmeleri, 1 km south of Kyme, located on the Nemrut Harbour which is south of Çandarlı bay. The name comes from İDÇ Liman İşletmeleri, the company which owns the necropolis land. The archaeological excavations started in 2007 as a drilling activity and ended on 10th of October, 2011. Different types of 626 tombs are excavated between this time frame. The area used as a necropolis from 5th century BC and it?s density increased in the Hellenistic period. A great number of figurines have been found inside and around the tombs. Especially Kourotrophos and Temple Boy figurines are to be found outside of tombs and they look identical with the figurines which are Kyme manufacture. Same type of figurines which are thought to be in a relation with the mother-goddess cult have been found in Kyme sanctuary and it?s surroundings. Male and female figurine groups, Eros, animal and theatrical figurines, plaques and some other types are to be found outside of tombs. Same type of figurines have been found inside the tombs. We can also see identical figurines from other cities? necropolis, like Aigai, Myrina and Larissa. Same examples from Greece, Aegean islands and Italy are compared. This study is trying to prove that the area is one of the south necropolises of Kyme. Figurines which have found outside of tombs are compared with tomb contexts and dated between 5th and 1st century BC.