Türkiye'de yönetim modalarının yayılımında yazılı basının rolü: Capital dergisi örneği
The role of printed press on diffusion of management fashions in Turkey: Capital magazine example
  1. Tez No: 314205
  2. Yazar: SİBEL KULA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Örgütlerin kurumsal çevresindeki aktörler örgütlere neyi nasıl yapmalarının gerektiği konusunda çeşitli bilgiler üretmektedir. Yönetim bilgisi olarak ortaya çıkan bu kavramları işletme okulları, akademisyenler, gurular, danışmanlık firmaları, kitle iletişim araçları ve uluslararası işletmeler gibi aktörler üretmekte, yaymakta ve tüketmektedir. Bu nedenle tıpkı kıyafet modaları gibi yönetim bilgileri de gelip geçici çabuk tüketilen, çabuk benimsenip, çabuk terk edilen uygulamalar haline gelmektedir. Çok az uygulama kurumsallaşarak örgütlerin yapı ve süreçlerine yerleşmektedir.Bu çalışmada, yönetim bilgisinin üreticisinden tüketicisine geçmesini ve yayılarak genişlemelerini sağlayan kitle iletişim araçlarından, iş ve yönetim alanında satış trendi en yüksek olan ve aracı konumunda bulunan Capital Dergisinin yayılımdaki rolü incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The actors around the institutional organizations are producing some information to organizations to say what to do and how to do. The actors like business schools, academicians, gurus, consulting firms, media and international businesses are produce, diffuse and consume these concepts resulting as management knowledge. Therefore, just like dress fashions, management knowledge become passing, quickly consumed, quickly adopted and quickly abandoned practices. A few practices may institutionalize and settle to the structures and processes of organizations.This study examines the role of Capital magazine, which is one of the media provides management knowledge widespread diffusion from the producer to the consumer and has the highest sales trend and positioned as a mediator in business and management area.