2008 finansal krizinin Avrupa Birliği ve Türkiye üzerine etkileri
The effects of 2008 financial crisis on EU and Turkey
- Tez No: 314218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÖZTÜRKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Finansal kriz, finansal piyasalarda oluşan dengesizliklerin tümüdür. Bu dengesizliklerin gerçekleştiği konum, zaman ve makroekonomik faktörlere göre finansal krizlerin türleri oluşmaktadır. Geçmişten günümüze, dünyada ve Türkiye'de pek çok finansal kriz yaşanmıştır. En son gerçekleşen kriz ise, 2008 finansal krizidir. Birçok ekonomist 2008 finansal krizini, 1930'da yaşanan Büyük Buhran'dan sonra yaşanan en kötü kriz olarak nitelendirmektedir. 2008 finansal krizi; büyük finansal kuruluşların batması, hükümetlerin büyük bankaları iflastan kurtarma müdahalesi, tüm dünya borsalarında düşüş gibi sonuçlar doğurmuştur.Bu çalışmanın amacı 2008 finansal krizinin Avrupa Birliği ve Türkiye üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca 2008 finansal krizinin nedenleri ve krizden çıkış için ne tür politikaların uygulanması gerektiği ayrıntılı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial Crisises are associated with all instabilities which occurs in financial markets. The place where these instabilities occur, the time when these instabilities occur and other macroeconomic factors affect types of financial crisis. World have faced lots of global financial crisises from past to present. And also in Turkey lots of financial crisises have happened. The last crisis that world have faced is 2008 Global Financial Crisis. 2008 Global Financial Crisis is considered by many economists to be the worst financial crisis since the Great Depression of the 1930s. It resulted in the collapse of large financial institutions, the bailout of banks by national governments, and downturns in stock markets around the world.Main aim of this study is to examine 2008 Financial Crisis and impacts on Turkey and the European Union. Moreover, causes of 2008 Financial Crisis and which policies should be applied to overcome the contractionary effects of the global financial crisis is examined in detail.