Psikolojik güçlendirmenin örgütsel özdeşleşmeye etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of psychological employees? empowerment on organizational identification: A research in hotel establishment
- Tez No: 314217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BAYTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İşgören güçlendirme; işgörenlere kendi yetki ve sorumluluk alanı içerisinde inisiyatif kullanma imkanı sunarak, etkinliklerini ve verimliliklerini arttırmayı ve bu yolla örgütsel hedeflerin gerçekleştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İşgören güçlendirme uygulamalarının olumlu sonuçları işgörenlerin hem örgütsel bağlılıklarının hem örgütsel özdeşleşme düzeylerinin artmasını da sağlamaktadır. Bu durum psikolojik güçlendirme ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkinin ayrıntılı olarak incelenmesini önemli hale getirmektedir.Bu kapsamda araştırmanın amacı, turizm sektörünün içinde yer alan otel işletmeleri işgörenlerinin psikolojik güçlendirme algılarının ortaya konularak, bu algıların örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada, veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Anketin birinci bölümünde beş yıldızlı otel işletmesi işgörenlerinin bazı demografik ve bireysel özelliklerine, ikinci bölümünde, işgörenlerin psikolojik güçlendirme algılarına, üçüncü bölümünde ise örgütsel özdeşleşme düzeylerini belirlemeye yönelik ölçeklere yer verilmiştir. Anket uygulaması İstanbul'da, Afyonkarahisar'da ve Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki beş yıldızlı otel işletmelerindeki 736 işgören üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanların psikolojik güçlendirme algılarının yaş, eğitim seviyesi, sektörde çalışma süresi ve gelir düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Ayrıca, işgörenlerin örgütsel özdeşleşme düzeyleri cinsiyet, yaş, çalışılan departman, işletmede çalışma süresi ve gelir düzeylerine göre farklılık göstermektedir.Araştırma sonucunda psikolojik güçlendirme ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkinin tespitine yönelik gerçekleştirilen korelasyon analizi sonuçlarına göre iki değişken arasında pozitif yönlü orta düzeyde(r= 0,525) bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda psikolojik güçlendirmenin örgütsel özdeşleşmeyi psikolojik güçlendirmenin, orta düzeyde (r=0,640) etkilediği, öte taraftan psikolojik güçlendirmenin anlam (r=0,325) ve etki (r=0,213) boyutlarının, bu etkide psikolojik güçlendirmenin diğer boyutlarına oranla daha fazla rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Personnel empowerment ? aims to raise their efficiency and productivity, and in this way, to contribute to make organizational goals happen. This result of employee empowerment also contributes to the improvement of organizational commitment levels which are defined the employee?s organizational identification. This relationship makes it important to examine the dimensions of the relationship between personnel empowerment and organizational identification.According to the text, the research determining the employees?, who have been working in hotels, perception of psychological empowerment and determining the impact of their perception on the organizational identification levels. For the survey researcher applied questionnaire technique as a method of data collection. The first part of the questionnaire becoming demographic and personel details of the five-star hotel employees, the second part for the questionnaire becoming employees? perception of personnel empowerment consequently last part of the questionnaire becoming determination of employees? levels of organizational identification. The questionnaire given out 736 five-star hotels? employees, in Istanbul, Afyonkarahisar and Kuşadası-Aydın. As the perceptions of participants about psychological empowerment within this research have a significant relation with the age, education, seniority at tourism sector and level of income criterions for the participants. As the employers level of organizational identification has a significant relation among gender, age, department, seniority within the organisation and the level of income. In conclusion, according to the correlation analysis results performed for the definition of the relation between psychological empowerment and organisational identification, a positive relation was defined between two variables (r= 0,525). According to the results of basic and multi linear regression analysis psychological empowerment effects organisational identification at the medium level, and also the meaning (r=0,325) and the impact (r=0,213) dimensions of psychological empowerment are more effective among this effect compared with ther other dimensions of psychological empowerment.