Mardin yöresi Süryanilerinde dini ve sosyal hayat
Social and religious life of the Syrian people who live in Mardin area
  1. Tez No: 314261
  2. Yazar: CEM ZAFER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın örneklemini, Mardin yöresinde yaşayan Hıristiyan inancına mensup ve Süryani (Yakubi) dini kimliğiyle kendini tanımlayan vatandaşlarımız oluşturmaktadır.Araştırmanın ilk bölümünde, araştırma bölgesinin genel özellikleri ve tarihsel arkaplan ele alınmış ve Süryanilerin bu topraklar ile kurdukları köklü ilişkinin süreçleri irdelenmiş olup, ikinci bölümde, çalışmanın üzerine oturduğu kavramlar verilmiştir.Üçüncü bölümde, saha çalışmasında elde edilen verilerin değerlendirmeleri yapılmıştır.Çalışmanın sonuç bölümünde elde edilen veriler ve gerçekleştirilen mülakatlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Abstract of this thesis is Syrians (Yakubi); Christians who live in Mardin; known for their etymological roots. In the first chapter of the thesis; begins with providing a historical background of the area and then examines the rooted relationship of Syrians in the land they live in and it?s processes. The second chapter; the concepts and theories that the thesis focus on, is examined. The third chapter is devoted to investigate through the data gathered from particular field research and detailed interviews.The last chapter concludes the discussion depending on the research, interviews and investigated resources.