Hematolojik maligniteli hastalarda parvovirus B19 varlığının araştırılması
Investigate the presence of parvovirus B19 in patients with hematologic malignity
- Tez No: 314335
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL EMEKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Parvovirus B19 (PV-B19), dünyada yaygın olarak görülmektedir ve insidansı 3-4 yılda bir pik yapmaktadır. Çoğunlukla aseptomatik olmakla beraber, eritema infeksiyozum (Eİ), artropati, otoimmün hastalıklarla ilişkili hastalıklar (poliarteritis nodosa, vasküler ve Schönlein-Henoch purpurası gibi), eritrosit üretimi azalmış ya da yıkımı artmış hastalarda geçici aplastik kriz, immün sistemi baskılanmış kişilerde kronik anemi ve sitopeniler, gebelerde nonimmün hidrops fetalis, fetal ölüm ve konjenital anemiye neden olabilmektedir. Aynı zamanda immün sistemi baskılanmış kişilerde P antijeni içeren diğer dokularda meninjit, ensefalit, hepatit, myokardit, nöropatiler, fibromyalji gibi sistemik infeksiyonlara neden olabilmektedir. Hematolojik maligniteli hastaların prognozunda yaptığı sitopeniler nedeniyle büyük etkiler göstermektedir. Bu çalışmada, 2011-2012 yıllarında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Hematoloji Anabilim Dalı Polikliniği'nde klinik tanısı konmuş 100 hematolojik maligniteli hastadan elde edilen plazma örnekleri ve 2011 yılı Haziran-Ağustos ayları arasında Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kan Merkezi'ne başvuran, 104 sağlıklı kan bağışçısından elde edilen plazma örnekleri dahil edildi. Elde edilen plazma örneklerinde PV-B19 DNA'sı PZR metoduyla araştırıldı. Çalışılan 100 hasta plazma örneğinin 20 (%20)'sinde ve kontrol grubunun 8 (%7,69)'inde PV-B19 DNA tespit edildi. Hasta grubu ve kontrol grubu arasında yapılan istatiksel analiz sonuçu iki grup arasında PV-B19 DNA pozitifliği açısından anlamlı bir farklılık bulundu (p=0,017).
Özet (Çeviri)
Parvovirus B19 (PV-B19) is a common virus that is spread worldwide and peak of incidence may rise to every 3 or 4 years. Although PV-B19 infection is often asymptomatic, it cause erytema infectiosum (EI), artropaty, diseases associated with autoimmune disorders (such as polyarteritis nodosa, vasculer and Schonlein-Henoch purpura), transient aplastic crisis in patients with increased red cell turn over, chronic anemia and cytopenias in immunodeficient host, non immune hydrops fetalis, fetal death and congenital anemia. It also may cause other tissues, including of P antigen, systemic infections like meningitis, hepatitis, myocarditis, neuropaty, fibromyalgia. It causes cytopenias because of it affects prognosis of patients with hematologic malignity. In the study; between 2011-2012 years there were 100 plasma samples obtained from Mersin University Health Center of The Department of Hematology, Hematology Clinic and there were 104 plasma samples obtained from healthy blood donors who applied the Mersin University Health Center, Blood Banking Unit. Parvovirus B19 DNA has been investigated by PCR method from the plasma samples. PV-B19 DNA were found in 20 (20%) of studied 100 patients plasma samples and were found in 8 (7,69%) of studied 104 control groups plasma samples. According to data, PV-B19 DNA between patient group and control group was found statistically significant (p=0,017).