Nefroloji hemşirelerinin ve diyaliz hastalarının ölüm kavramına ilişkin görüşleri
Nephrology nurses and dialysis patients? opinions related to death
  1. Tez No: 314334
  2. Yazar: ÇİĞDEM FULYA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUALLA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETNefroloji Hemşirelerinin ve Diyaliz Hastalarının Ölüm Kavramına İlişkin GörüşleriBu araştırma nefroloji hemşirelerinin ve diyaliz ünitesinde tedavi gören hastaların ölüm kavramına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Kesitsel ve tanımlayıcı olan bu araştırma; 01 Aralık 2010 - 30 Temmuz 2011 tarihleri arasında Mersin, İzmir, Antalya, Erzurum, Samsun ve Gaziantep illerinde Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşire ve bu ünitelerde tedavi gören hastalar arasından çalışmaya katılmayı kabul eden, 240 hasta ve 68 hemşire ile yapılmıştır.Araştırmanın verileri `Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği', `Ölüme İlişkin Depresyon Ölçeği', `Ölüm ve Ölümcül Hastaya Yaklaşım Tutum Ölçeği' adlı ölçekler ile, araştırmacı tarafından literatüre dayalı hazırlanan hasta bilgi formu ve hemşire bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNEPHROLOGY NURSES AND DIALYSIS PATIENTS? OPINIONS RELATED TO DEATHThe main objective of this study is to determine the opinions of nephrology nurses and patients under cure in dialysis unit related to death.This sectional and descriptive study has been carried out with 240 patients and 68 nurses between December 1st 2010 and July 30th 2011. These patients and nurses who have accepted to attend this study have been elected from hemodialysis units within Ministry of Health in Mersin, İzmir, Antalya, Erzurum, Samsun and Gaziantep. The data of this investigation has been compiled by using `Thorson- Powell Death Fear Scale?, `Depression Scale related to Death?, `Approach and Attitude Scale for Death and Terminally Patient?, and Information Forms and Nurse Information Forms prepared by the researcher.