Çocuk kanser hastalarında semptomlara yönelik tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanımı
The use complementary and alternative medical therapies symptom orientated on children with cancer treated
- Tez No: 314346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN IŞIK ESENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETGenel kullanımındaki artışa paralel olarak çocuk kanser hastalarında da tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) kullanımında bir artış vardır. Bu araştırmanın amacı çocukluk çağı kanser hastalarının tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanma nedenlerinin ve oranlarının semptomlara yönelik olarak belirlemektir. Araştırma Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji ünitesinde çocuklardan birinci derecede sorumlu hasta yakınları ile yüz yüze anket çalışması ile yapılmıştır. Anket çalışmaya katılan hasta yakınlarının sosyodemografik özellikerini, TAT yöntemlerini kullanma durumlarını, kullanım nedenlerini ve çocuk hastaların özelliklerini içeren sorulardan oluşmaktadır. Sonuçlar Shapiro Wilks testi, independent sample t test ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma çocuk kanser hastalarından birinci derecede sorumlu 85 aile üyesi ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan birinci derece aile üyelerinin %40'ı TAT yöntemlerinden en az birini çocukları için kullanmaktadır. Sosyodemografik özelliklerin TAT kullanımını etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn paralel with the increase in the use of general there is also an increase in the use of complementary and alternative medicine on children cancer patients. The purpose of this research is to determine the causes and rates of use complementary and alternative medical therapies of childhood cancer patients as oriantated symptoms . This research was performed with the primary degree responsible patient?s relative of the children with face to face survey method at Mersin University, Health Research and Education Hospital, Pediatric Hematology and Oncology Unit. The questionnaire included questions about socio-demographic features of patient?s relative ,the situation of using CAM method , the causes of usage and child patients features. The results were evaulated by Shapiro Wilks test, independent sample t test and chi-square test. The research was made by the primary degree responsible for child cancer patients with 85 family members. 40% of primary degree family members participated in the research use at least one of the CAM methods. It was determined that the socio-demographic features did not affect the usage of CAM methods. In our study, was determined a significant association between the parents themselves with the use of CAM and the use of CAM for their children (p < 0005). In constipation and pain symptoms, the use of CAM methods also increase while frequency of symptoms is increasing. At first the plants (n=34) and the second the religious implementations (n=33) were used by CAM method. The other patient?s relative constitute the information resources about CAM methods of family members. As a result, the family relatives are using the CAM methods as symptom orientated and want to be notified about CAM by the nurses who responsible for care of patients with primary degree.Key Words : Children , cancer , Complementary and Alternative Therapies