Erzurum ve civarındaki gebelerde tarama testi olarak glukoz screening uygulaması
- Tez No: 31435
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
01.01.1992 ile 31.06.1993 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran 24. gebelik haftasını aşmış 825 gebeye gestasyonel diabet mel üt sıklığını ortaya çıkarmak amacıyla 50 gr ilk glukoz tarama testi uyguladık. OGTT'ni ise 135 mg/dl eşik değeri üzerindeki gebelere uyguladık. Taranan hastalar içinde pozitif tarama testi oranımız % 4.969. pozitif OGTT oranımız ise % 1.212 düzeyinde gerçekleşti. Eşik değer olarak 140 mg/ di seçildiğinde uyguladığımız testin spesifitesi % 99'a, sensitivitesi % 100'e, pozitif prediktif değeri de % 62'ye yükseldi. Yaş, parite ve tokluk durumunun test sonucunu değiştirmediği gözlendi. Bu nedenle polikliniğe başvuran 24. gebelik haftasını geçen tüm olgulara 50 gr lık glukoz tarama testi uygulanması, ucuz, güvenli ve kolay uygulanabilir bir yöntem olarak tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
We have been studied 50 gr-1 hour glucose screening test to diagnose gestastional diabetes mellitus incidence in our clinics between 01.01.1992 and 31.06.1993. Screening test was given to 825 gravid women. All women were screened at 24 weeks and then. 4.969 % were found positive for screening test and 1.212 % were to be diabetic. If the threshold was chosen 140 mg/dl specifity of the test 99 % and sensitivity 100 % were found. Positive predictive value was found 62 % also. There were no association between the test values and age, parity or fasting state. So we recommend all pregnant women should be screened at 24 week and then for gestational diabetes mellitus. We should proved this procedure easy to perform, economic and efficient.