Burkitt lenfomalı çocuk hastalarda demografik, klinik ve prognostik özellikler ve tedavi sonuçları ( 40 yıllık takip sonuçları)
Burkitt's lymphoma in children: 40 years experience from a single center in turkey
- Tez No: 314357
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER BÜYÜKPAMUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETAmaç: Merkezimizde tanı almış ve tedavi edilmiş çocukluk 18 yaş altı Burkitt lenfoma (BL) tanılı olguların demografik, klinik ve prognostik özelliklerinin belirlenmesidir.Hastalar ve Yöntem: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı tarafından Ocak 1972-Haziran 2011 tarihleri arasında tedavi ve takip edilen Burkitt lenfoma olguları geriye dönük olarak değerlendirildi. İzlem dosyalarından hastaların yaşı, cinsiyeti, primer tümör yerleşimi, başvuru anı klinik ve laboratuar özellikleri, lokal ve sistemik tümör yükü, tanı yöntemi, cerrahi rezeksiyon, radyoterapi ve kemoterapi özellikleri ile tedavi yanıtı ve olaysız ve genel yaşam zamanı, durumu kaydedildi.Bulgular: Toplam 411 olgu değerlendirildi. Ortalama tanı yaşı 7±3,5 yıl ve erkek/kız oranı 3,4/1 olarak belirlendi. Genel yaşam hızı %54,5 ve olaysız yaşam hızı %49,9 bulundu. Bu oranlar 1980 öncesi tanı almış olgularda %30 ve %23 iken, 2000 sonrası tanı almış olgularda %77 ve %72 saptandı. Yaş, cinsiyet, primer tümör yerleşimi ile yaşam oranları arasında ilişki gösterilemedi. Tanı yılı (
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim: To identify demographic, clinical and prognostic features of Burkitt?s lymphoma (BL) cases treated in a single center.Method: Retropsectively, Burkitt?s lymphoma cases who had diagnosed and treated from January 1972 to June 2011 were identified. Age, gender, clinical and laboratory features at presentation, primary tumor localisation, bone marrow and CNS involvement, stage, details of treatment (surgery, radiotherapy, chemotherapy), treatment response and survival status were noted from the patients? charts.Results: A total of 411 cases of well documented Burkitt Lymphoma were identified. Mean age of diagnosis was 7±3,5 years (1-17 years) and male to female ratio was 3,4/1. Event free and overall survival rates were 54,5% and 49,9%, respectively. Event free and overall survival rates were 23% and 30% for patients diagnosed before 1980 and 72% and 77% for patients diagnosed after 2000.