Elektronik postaların kaynaklarına ulaşmak için başlıklarının incelenmesi
The investigation of email headers into the origins of emails
  1. Tez No: 314370
  2. Yazar: İBRAHİM AVLAMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İstenmeyen ve Suç Unsuru Teşkil Eden Epostaların Kaynaklarına Ulaşmak İçin Eposta Başlıklarının İncelenmesi konusunda yapılmış olan bu araştırmada; öncelikle bu konuyla ilgili çeşitli bilgiler verilmiştir. İnternet ve eposta aktarımının işleyişi ile ilgili gerekli olan bilgilendirmeler yapıldıktan sonra çok kullanıldığı düşünülen, çeşitli eposta istemcilerinde, eposta başlık bilgilerine nasıl ulaşılacağı anlatılmıştır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bir deneme epostası gönderilmiş ve bu epostanın başlık bilgilerine nasıl ulaşılabileceği ekran görüntüleriyle adım adım anlatılmıştır.Başlık bilgilerinin elde edilmesinden sonra sıra bu bilgilerde yer alan IP adreslerinin soruşturulmasına gelmiştir. İnternetteki çeşitli sitelerden ve EmailTrackerPro isimli programdan eposta başlıkları veya IP adresleri sorgulanmıştır. Çıkan sonuçlar değerlendirilmiş ve daha sonra araştırma sonlandırılmıştır.Eposta başlık bilgilerinin ip2location.com/free/email-tracer, ip-address.org/tracker/trace-email.php, ipaddresslocation.org/email-tracking/email-header.php, whatismyip.com/tools/ip-address-lookup.asp siteleri ve Email Tracker Pro programı ile incelenmesi sonucunda epostaların kaynak IP numaralarının tespitinin %86 olasılıkla mümkün olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
First of all, some basic information is given in this research about The Investigation of Email Headers into the Origins of Spam and Criminal Emails. After necessary information about the functioning of internet and email exchange is given, how to view the email headers, which is thought commonly used in some email clients, is explained. A sample email is sent to beter understand the topic and how to view this email headers is explained step by step with screenshots.Next step is to investigate the IP addresses in these email headers after getting them. The email headers or IP adresses are investigated in some websites and by the EmailTrackerPro program. The results are evaluated and then the research is finished.Email header information was investigated with ip2location.com/free/email-tracer, ip-address.org/tracker/trace-email.php, ipaddresslocation.org/email-tracking/email-header.php, whatismyip.com/tools/ip-address-lookup.asp sites and with the Email Tracker Pro program, probably 86% is possible finding of source IP numbers of emails.