Periferik venöz basınç ölçümü sıvı resüsitasyonunda yeterli mi?
Is peripheral venous pressure measurement adequatefor fluid resuscitation
- Tez No: 314400
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN CUHRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
SVB, sıklıkla dolaşım volümünün bir göstergesi olarak takip edilir. Normalde sağ ventrikül diastol sonu volümün göstergesi olmakla birlikte, sağlıklı kalplerde sağ ve sol ventrikül performansı paralel olduğundan sol ventrikül dolumu hakkında da bilgi verir (20). Periferik venöz basınç, kan sütunun devamlılığı sayesinde SVB'ye bağlanan, SVB'ye alternatif bir fizyolojik hacim monitorizasyonudur (67). Bu çalışmada yüksek miktarda sıvı, kan ve kan ürünleri verilme olasılığı olan mayör cerrahilerde supin pozisyonda ve pozitif basınçlı ventilasyon uygulanan hastalarda SVB ve PVB ölçümleri arasında bir korelasyon olup olmadığını göstermek, periferden elde edilen bu basınçları etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır.Çalışmaya mayor cerrahi işlem yapılan 24 hasta dahil edilmiştir. Demografik (yaş, cinsiyet, boy, kilo) ve klinik (kullandığı ilaçlar, ek hastalık, alerji durumu) veriler, yapılan cerrahi işlem, kullanılan keteter ve branül büyüklüğü, ölçüm yapılan santral ve perifer ven, toplam kullanılan sıvı miktarı (kolloid ve kristaloid) ve toplam kullanılan kan ve kan ürünlerine ilişkin veriler, intraoperatif kan basıncı (sistolik, diastolik ve ortalama), SpO2, kalp hızı, santral ve perifer venöz basınç değerleri, santral ve perifer ısı değeri ve idrar çıkışı prospektif olarak toplanmıştır.CVP-S nin sınırları normalde 1 ile 7 mmHg arasında değişir . CVP-P, CVP-S'den ortalama 3 mmHg yüksek olup, bu yüksekliğin sınırları 0,7-5,8 mmHg arasındadır. Çalışmamızda yapılan ölçümler sonrası CVP-P ve CVP-S arasındaki fark 30. dakikada ortalama 4,41 mmHg olup en düşük 2,9 mmHg en yüksek 5,8 mmHg olarak ölçüldü (p=0,001). Bu sonuç her iki basınç arasındaki farkın normal sınırları arasındadır.Çalışmamızda CVP-S ve CVP-P değerleri arasındaki korelasyon analizi sonucu periferik basıncın santral venöz basınç ile korele olduğu, nadir komplikasyon, daha az maliyet, işlem kolaylığı nedeniyle veya SVB monitorizasyonu yapılamadığı durumlarda sıvı idamesinde kullanılabileceği fakat daha çok incelenmesi ve büyük çalışma gruplarında çalışılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
CVP is frequently monitored as an indicator of the circulatory volume. As well as being a right ventricule end diastolic volume indicator it also provides information about left ventricular filling as left and right ventricule performances are paralel to each other. Peripheral venous pressure is a physiologic volume monitorization technique alternative to the CVP. In this study it is aimed to determine the factors that effect the peripheral pressure values obtained in major surgeries with blood and blood product transfusion. Possibility which are performed in the supine position with positive pressure ventilation.Twenty four patients undergoing a major surgical procedure were included to this study. The data for the demographic (age, sex, weight and height) and clinical (drug history, accompanying ilness?s, allergic status) values, the type of surgery planned, the size of catheter and branule used, the name of the central and peripheral vein used for the measurements, total volume of fluid (colloid and crystalloid), blood and blood products given, intraoperative blood pressures (cystolic, diastolic and mean), SpO2, heart rate, central and peripheral venous pressure values, central and peripheral temperature values and urinary output measured were prospectively saved.CVP-S values normally differ between 1-7 mmHg. CVP-P value is approximately 3 mmHg (diiffering between 0,7-5,8 mmHg) higher than CVP-S. In this study according the data acquired the difference between the CVP-P and CVP-S in minute 30 is measured approximately 4,41 mmHg, with the lowest value being 2,9 mmHg and the highest value being 5,8 mmHg (p=0,001). This result is within the normal range for these two pressure values.In our study as a result of the correlation analysis for the CVP-S and CVP-P values we acquired, we are in the opinion that peripheral pressure may be used for fluid management in cases where central venous catheterisation can not be performed but also that this should be evaluated more and with larger study groups.