Koroner arter bypass greft cerrahisi uygulanan hastalarda Euroscore ve Care risk değerlendirme modellerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of Euroscore and Care risk evaluation models in a group of coronary artery bypass graft patients
  1. Tez No: 314399
  2. Yazar: ZEHRA BAYKAL TUTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM EVREN DENKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
KABG cerrahisinden sonra komplikasyonların gelişme ihtimalini cerrahi öncesi değerlendirme sırasında öngörebilmek için bazı risk belirleme yöntemlerinin kullanımı söz konusudur. Bu çalışmada; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde KABG operasyonu geçiren hastalarda cerrahi öncesi risk değerlendirilmesinde kullanılan multifaktöryel risk modeli EuroSCORE ile ağırlıklı olarak klinisyen yargısına dayanan CARE risk modelinin cerrahi sonrası mortalite ve morbiditeleri öngörme kapasitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya KABG cerrahisi uygulanan 200 hasta dahil edilmiştir. Demografik (yaş, cinsiyet) ve klinik (diabetes mellitus, hipertansiyon varlığı, cerrahi öncesi bazal ve cerrahi sonrası taburculuğa kadar en yüksek kreatinin düzeyi) veriler, yoğun bakımda kalış süresi, hastanede kalış süresi, hastanede mortalite, uzamış hastane yatışı, uzamış yoğun bakım ihtiyacı, inme/serebrovasküler olay, transmural miyokard enfarktüsü, sternal cerrahi yara enfeksiyonu, reoperasyon, sepsis ve/veya endokardit, gastrointestinal komplikasyonlar, akut böbrek yetmezliği, solunum yetmezliğine ilişkin veriler retrospektif olarak toplanmıştır. Risk değerlendirmesi için daha önce literatürde önerilen yöntem ve formlar kullanılmıştır.Tüm rakamsal veriler dağılım durumunun görülmesi için Kolmogorov-Smirnov testi ile analiz edilmişlerdir. Risk gruplarının karşılaştırılması amacıyla ki-kare testi kullanılmıştır.Hastaların EuroSCORE ve CARE risk gruplarındaki dağılımları birbiriyle anlamlı ölçüde paraleldir (p: 0.0001). CARE skorlama modelinde cerrahi öncesi risk arttıkça cerrahi sonrası stroke/serebrovasküler olay, transmural miyokard enfarktüsü, yara yeri enfeksiyonu, sepsis/endokardit, akut böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği, uzamış hastane ve yoğun bakım yatışı ve uzamış entübasyon süresi sıklığı belirgin şekilde artmaktadır (p: 0.001 - 0.0001). EuroSCORE modelinde cerrahi öncesi risk arttıkça cerrahi sonrası yara yeri enfeksiyonu, akut böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği, uzamış hastane ve yoğun bakım yatışı ve uzamış entübasyon süresi sıklığı belirgin şekilde artmaktadır (p: 0.024 - 0.0001).Çalışmamızda EuroSCORE ve CARE risk modellerinin KABG cerrahisi geçiren Türk hasta popülasyonunda, cerrahi sonrası mortalite, uzamış yoğun bakım ve/veya hastane yatış sürelerini öngörmede başarı ile kullanılabilecekleri sonucunda varılmıştır. İki modelin karşılaştırılmasında ise ciddi farklar olmadığı ancak EuroSCORE modelinin lehine küçük farklar olduğu görülmüştür. Yine de CARE modelinin uygulanmasının EuroSCORE modelinden daha hızlı ve kolay olduğu göz önüne alınırsa gerektiğinde bir alternatif olarak bu modelin de kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk models that predict postoperative mortality and morbidities in CABG patients gain more importance in clinical practice. In this study we aimed to compare efficacy and predictive powers of a multifactorial risk model (EuroSCORE) and a clinician oriented risk model (CARE) in patients who were undergone CABG in Ankara University Hospital.200 patients who had CABG operation between 01.01.2009 - 01.05.2011 were included. Data including demographic (age, gender) and clinical characteristics (diabetes mellitus, hypertension, preoperative and postoperative highest creatinin levels), length of intensive care stay, length of hospital stay, in hospital mortality, stroke, transmural myocardial infarction, sternal surgical site infection, reoperation, sepsis/endocarditis, gastrointestinal complications, acute renal failure, respiratory failure was collected retrospectively . Risk stratifications were performed according to routine EuroSCORE and CARE questioneree forms.All numerical data were analyzed for normality by Kolmogorov-Smirnov test.Distribution of patients in EuroSCORE and CARE risk groups were harmonious with each other (p: 0.0001). Increased CARE risk was associated with increased stroke, transmural myocardial infarction, surgical site infection, sepsis, acute renal failure, respiratory failure, increased intensive care and hospital stay rates (p: 0.001 - 0.0001). Increased EuroSCORE risk was associated with increased surgical site infection, acute renal failure, respiratory failure, increased intensive care and hospital stay rates (p: 0.024 - 0.0001).According to our study both EuroSCORE and CARE risk models were effective predictor presurgical evaluationin Turkish population. Both models has good predictive power for mortality, increased hospital and intensive care stay and occurence of any defined morbidity. While risk models had similar predictive powers, EuroSCORE model seems to be a little more accurate. However we think that CARE model which is an easier and faster model than EuroSCORE model is also a usefull tool to predict postoperative risks in CABG patients.