Serbest ve grekoromen yıldız güreş milli takımlarına seçilen ve seçilemeyen güreşçilerin bazı özelliklerinin karşılaştırılması
The comparison of some characteristics of selected and nonselected wrestlers in freestyle and greco-romen style cadet wrestling national teams
- Tez No: 314403
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT KOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, yıldız milli takım kadrosuna seçilen güreşçiler ile seçilemeyen güreşçiler arasındaki fiziksel, fizyolojik ve psikolojik farklılıkları belirleyerek, milli takımda yer almada etkili olabilecek faktörlerin tespit edilmesidir. Çalışmaya yıldız serbest ve grekoromen güreş milli takım kampına davet edilen 126 elit düzey güreşçi (15-17yaş) katılmıştır. Güreşçilerin vücut kompozisyonunun belirlenmesinde, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, deri kıvrım kalınlığı ölçümleri yapılmıştır. Vücut yağ yüzdeleri Lohman ( 1981 ) denklemi ile belirlenmiştir. Anaerobik performans wingate anaerobik güç testi ( WAnT ) ve dikey sıçrama ( aktif- skuat ) ile, aerobik dayanıklılık performansı ise 20 metre mekik ( shuttle run ) koşusu testi ile belirlenmiştir. El kavrama ve sırt ? bacak kuvveti el ve sırt- bacak dinamometresi kullanılarak tespit edilmiştir. Çeviklik özelliğinin belirlenmesinde illinois testi kullanılmıştır. Hız düzeylerinin belirlenmesinde 10 ve 30 metre hız koşu testi uygulanmıştır. Esneklik özellikleri otur ? uzan esneklik testi ile belirlenmiştir. Akciğer solunum fonksiyonları spirometre cihazıyla ölçülmüştür. Görsel ve işitsel Reaksiyon süreleri Newtest 1000 cihazı kullanılarak ölçüldü. Psikolojik özelliklerinin belirlenmesi için, durumluk ve sürekli kaygı ölçeği, yarışma sürekli kaygı ölçeği ve rathus atılganlık ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine physical, physiological and psychological differences between selected and nonselected wrestlers in cadet wrestling national teams, taking place for the national team is to identify factors that might affect. One hundred twenty six elite wrestlers (15 ? 17 age) who invited in free and Greco- roman national teams camp, participated in this study. In order to determinate wrestlers? body compositions, subjects? height, body weight and skin fold thicknesses were taken. Body fat percentage was determined by the Lohman Formula ( 1981 ). Wingate Anaerobic power test ( WAnT ) and vertical jumb test were used to determinate anaerobic performance and also was used 20 m shuttle run test to determinate aerobic endurance. Hand grip and back ? leg strength were determined using hand and back ? leg dynamometers. İllinois agility test was used to determine agility feature. 10 and 30 meter speed running tests were applied to determine level of speed. Flexibility was determined by sit and reach flexibility test. Pulmonary lung function was measured spirometry device. Visual and auditory reaction times were measured using a 1000 Newtest device. State and trait anxiety scale and competition trait anxiety scale and the rathus assertiveness scale were used to determine the properties of psychological. According to the results of independent t- test analysis, between the selected and unselected wrestlers to the national team, training experience, the age onset of sport, leg peak power ( W/kg ), average leg power ( W/kg ), Max.