Medyada intiharın temsili: Karikatürde intihar
Representation of suicide in media: Suicide in cartoons
  1. Tez No: 314402
  2. Yazar: NALAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AYGÜN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı intiharın medyada temsili açısından karikatürlerde intihar davranışının nasıl ele alındığını ve toplumun intihara yaklaşımını ne kadar yansıttığını incelemektedir. Bunun için beş farklı mizah dergisinin (Gırgır, Limon, Leman, Penguen ve Uykusuz) sayıları taranmış ve intihar konulu karikatürler, mizah metinleri, fotoğraf ve çizgi öyküler seçilmiştir.Elde edilen 205 adet gösterge semiyotik yöntemle çözümlenmiştir.Yapılan incelemede intiharın karikatürde yer aldığı haliyle; en çok intihar girişimi olarak, en sık erkekler tarafından gerçekleştirilen, en sık yüksekten atlama ve ası yönteminin kullanıldığı bir davranış olarak çizildiği, bunların yarıdan fazlasında intiharın bir probleme çözüm olarak gösterildiği, yarısına yakınında intihara bir anlam yüklendiği ve toplumun en çok duyarsızlığının vurgulandığı görülmüştür. Bu açıdan mizah dünyasında intiharın temsili pek çok yönden intihar ile ilgili yapılan çalışmaların bulguları ile uyumlu değildir ve intiharla ilgili yanlış inanış ve önyargılar bu alanda da varlığını sürdürmektedir.Sonuç olarak bilgi düzeyi daha yüksek olması beklenen mizah çizerleri içinde intihar ile ilgili eksik ve yanlış bilgilenmenin mevcut olduğu gözlemlenmiştir ve farkındalığın arttırılmasına yönelik farklı kurumların işbirliğiyle gerçekleştirilecek çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how suicide is represented in cartoons and how it pictures the approach of society to suicide in terms of presentation of suicide in media.The issues of five different humour magazines (Gırgır, Limon, Leman, Penguen and Uykusuz) have been scanned and cartoons, texts, photos and comic strips related to suicide have been selected for this purpose.205 indications obtained in this study have been analysed by semiotic method.It has been found that suicide; as it appears in cartoons, is drawn mostly as; a behavior of suicide attempt, mostly carried out by males, for which jumping from high places and hanging are preffered as the method of intervention, it is pointed out as a solution of a problem in more than half of them, it is refered to an emotional sense in nearly half of them and insensitivity is the most pointed reaction of the society about suicide. In this respect representetion of suicide in the world of humour is not compatible with the results of the studies about suicide and fallacy and prejudices subsists also in this area.As a result it has been observed that there is a lack of information among cartoonists who are supposed to have a high level of knowledge, and studies to increase the awareness need to be done by collabration of different institutes.