Dar alan oyunları ile interval koşu antrenman yöntemlerinin futbolcuların seçilmiş fiziksel, fizyolojik ve teknik kapasiteleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of small sided games and interval running training methods on selected physical, physiological and technical capacities of soccer players
  1. Tez No: 314406
  2. Yazar: CEM SİNAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı; sınırlı süreye sahip hazırlık sezonu içinde, interval koşular ile 4x4 dar alan oyunlarından hangisinin futbolcuların aerobik kapasite, anaerobik güç, kuvvet, sürat, esneklik ve teknik özelliklerini geliştirmek için daha etkin bir antrenman metodu olduğunun araştırılmasıdır.Çalışmaya, gönüllü olarak katılan 24 amatör futbolcu ile başlanmasına rağmen, bir oyuncunun son teste katılamaması nedeniyle çalışma 23 oyuncudan elde edilen veriler ile tamamlanmıştır. Öncelikle, 3 hafta boyunca tüm oyuncular için aerobik tabanlı düşük şiddette antrenmanlar uygulanmış ve ardından“ilk ölçüm”gerçekleştirilmiştir. İlk testte; katılımcıların fiziksel, fizyolojik ve teknik özelliklerinin belirlenmesi için yaş, vücut ağırlığı ve boy, aerobik kapasite, sürat, bacak kuvveti, dikey sıçrama ve esneklik özellikleri ölçülmüş, ayrıca anaerobik güç, vücut kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kütlesi ve toplam ?futbol teknik puanları? hesaplanmıştır. Yapılan testler sonucunda, futbolcular“Dar Alan Oyun Grubu (DAO) ”,“İnterval Koşu Grubu (İK)”ve "Kontrol Grubu (KG)? olmak üzere, olabildiğince benzer üç gruba ayrılmıştır. Daha sonra, 6 hafta süresince DAO ve İK grupları 4x4 dakika üzerinden haftada 3 gün boyunca, düzenli olarak dar alan oyunları ve interval koşu çalışmalarına katılmışlardır. Haftanın diğer 3 günü tüm gruplar, yenilenme çalışmaları, taktik çalışmalar, vb. düşük yoğunluklu çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Kontrol grubu çalışmalar boyunca sadece düşük yoğunluklu antrenmanlar yapmıştır. Haftanın 1 günü ise tüm gruplar için dinlenmeye ayrılmıştır. 6 hafta süresince, tüm gruplar belirtilen çalışmalar haricinde herhangi bir özel dayanıklılık, güç, kuvvet, sürat, esneklik çalışması ya da teknik çalışma yapmamışlardır. Son olarak; 6 haftalık antrenmanlar sonunda, ikinci bir ölçüm gerçekleştirilmiştir.Verilerin analizinde SPSS (Ver.16) analiz programı kullanılmıştır. Ön test ve son testten elde edilen değerler, ANOVA ve Wilcoxon Two-Related-Samples testi yardımı ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bütün istatistiksel yöntemler için yanılma düzeyi (?) 0,05 olarak kabul edilmiştir.6 haftalık çalışmalar sonucunda DAO ve İK gruplarının ?Mekik Koşu Sayısı?, VO2maks ve kafa ile top saydırma özelliklerinde benzer şekilde anlamlı artışlar belirlenirken, İK grubundan farklı olarak DAO grubunda dikey sıçrama, bacak kuvveti, ayak-diz ile top saydırma ve pas verme özelliklerinde anlamlı artışlar belirlenmiştir. Bir pas ile top sürme özelliğinde, sadece İK grubunda ön ve son testler arasında anlamlı bir fark çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was investigated which training methods more effective for gaining on aerobic capacity, anaerobic power, strength, speed, flexibility and tecnical characteristics of soccer players are into shorter period in preparation season.Although 24 amateur soccer players participated voluntarily in this study, the study has been completed for the data obtained from 23 players due to one player could not attend to the second measurement. Firstly, aerobic based training was applied for all players during 3 weeks and then ?first measurement? was realised. For determining of participant?s physical, physiological and technical qualities; age, body weight and height, aerobic capacity, speed, leg strength, vertical jump and flexibility were measured, also anaerobic power, body mass index, body fat percentage, fat free mass and total ?soccer technique values? estimated. According to tests results 3 similar groups had been composed as ?Small Sided Game Group (SSG)?, ?Interval Running Group (IRG)? and ?Conrol Group (CG). Then, during 6 weeks; SSG and IRG groups were trained regularly for 3 days in a week via 4x4 min. small sided games and 4x4 min. interval running training. Other 3 days of a week all groups trained with low density exercises for example; tactical training and recovery training. Control group participated only low density exercises. 1 day was left to rest for all groups. During 6 weeks period, groups never applied any special strength, speed, flexibility or technical training. Finally; end of the 6 weeks, second measurement was realised.Values, obtained from pre-test and post-test, were compared statistically by using SPSS (ver. 16) with the help of ANOVA and Wilcoxon Two-Related-Samples Test. Alpha level was set as 0,05 for statistical significance.Small sided games training for a 6 weeks gain VO2max capacity and bouncing ball with the head like the interval running training, at the same time small sided games gain leg strength, vertical jump, bouncing ball with the feet and head, and also hitting the target with the ball (it means passing skill) differs from interval running. In drippling with a passing test, only IRG has a significant difference between pre and post tests.