İnternal dejenerasyonlu temporomandibular eklem hastalarında sitokin polimorfizmi
Cytokine polymorphism in temporomandibular joint disorders with internal derangement
  1. Tez No: 314413
  2. Yazar: TİMUR SONGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA Ş. KİŞNİŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Temporomandibular eklemde (TME) internal düzensizlik bulunan hastalarda; TNF-? -308 G/A, TNF-? -238 G/A, IL-1 allelleri, IL-6 -174 G/C, IL-10 -592 C/A, IL-10 -1082 G/A polimorfizmlerinin gen düzeyinde incelenerek, inflamasyon ve dejenerasyona olan yatkınlığın polimorfizm varlığına bağlı olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlandı.Klinik ve radyografik değerlendirmeler sonucunda TME düzensizlik teşhisi konulan 50 adet ve son 6 ay içerisinde herhangi bir ilaç tedavisi görmemiş ve TME düzensizlik teşhisi konulmayan 50 adet sağlıklı, gönüllü birey çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the susceptibility to inflammation and degeneration whether or not due to the TNF-? -308G/A, TNF-? -238 G/A, IL-1 allelleri, IL-6 -174G/C, IL-10 -592C/A, IL-10 -1082G/A polymorphisms in patients with Temporomandibular joint disorders (TJD).Fifty (50) patients diagnosed with TMJ disorder and 50 healthy voluteers without any medication within the last 6 months were included in this study after clinical and radiological examinations. In order to assess the cytokine polymorphisms, 3 mL venous blood sample was taken from patients of the experimental and control groups.After the microbiological assessments, despite the presence of different genotypes in cytokine gene polymorphisms, no statistically significant difference was observed between the experimental and control groups.These results showed that the susceptibility of inflammation and degeneration in TMJ disorders with internal derangement does not depend on cytokine polymorphisms and there is necessity of including larger group of patients for a beter understanding of delicate balance with proinflammatory and anti-inflammatory cytokines.