Asetik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde İnfliksimab ve Teucrium poium' un etkilerinin karşılaştırılması
The efficiency of Teucrium polium and Infliximab in an acetic acid induced experimental rat colitis model
- Tez No: 314416
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KADAYIFÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gastrointestinal sistemin kronik, tekrarlayıcı ve inflamatuvar hastalıkları olan ülseratif kolit ve Crohn hastalığının henüz küratif bir tedavisi yoktur. Bu çalışmada antioksidan ve antiinflamatuvar özellikleri nedeniyle bölgemizde halk tıbbında yaygın olarak kullanılan Teucrium polium (TP) bitkisinin deneysel kolit modelindeki etkinliğinin araştırılması amaçlandı.Çalışma için 40 adet Wistar albino cinsi erkek rat alınarak 5 gruba ayrıldı. Birinci grup sham grubu olarak belirlendi ve rektal serum fizyolojik verildi. Diğer 4 gruba rektal yolla % 4 asetik asit verilerek deneysel kolit oluşturuldu. İkinci gruba tedavi verilmezken, 3. gruba 5 mg/kg sc infliksimab, 4. gruba 400 mg/kg gavajla TP ve 5. gruba her iki tedavi birlikte 5 gün verildi. Çalışma sonunda kolon örneklerinde histopatolojik skorlamalar yapıldı. Antiinflamatuvar etkinlik için tümör nekrozis faktör ? (TNF-?) düzeyleri ve oksidatif stres için total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan status (TOS) düzeyleri ölçüldü. Grup II' de grup I' e göre histopatolojik skorlarda belirgin bozulma, TAK değerinde azalma, TOS değerinde artma ve TNF-? değerinde artma saptandı. Grup III ve V' de tüm parametrelerde grup II' ye göre anlamlı düzelme görüldü. Grup IV' de makroskopik skorlar ve TOS dışındaki parametrelerde grup II' ye göre istatistiki olarak anlamlı düzelme elde edildi. Grup V' de TP ve infliksimabın birlikte verilmesi istatistiki olarak ek iyileşme sağlamadı.Antioksidan kapasitede artma, histopatolojik skorlarda düzelme ve antiinflamatuvar etkileri nedeniyle TP inflamatuvar bağırsak hastalıkları tedavisinde alternatif bir ilaç olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Crohn's disease and ulcerative colitis are chronic, recurrent and inflammatory diseases of the gastrointestinal system, and still there is not a curative therapy for them. This study attempts to investigate the efficiency of Teucrium polium (TP) in a rat model which is a traditional medicine and frequently used due to its anti-inflammatory and anti-oxidant features.Forty Albino Wistar rats were randomly divided into five experimental groups. First group was determined as sham group and only rectal serum physiologic was given. Rectal 4% acetic acid was given to all four groups to create experimental colitis on rat model. The second group was not treated but the third group received 5 mg/kg subcutaneous infliximab. The fourth group received 400 mg/kg TP by gavages and the fifth group received combination of both therapies for five days. At the end of the trial, histopathological scorings were made on dissected colons. In order to measure anti-inflammatory efficiency, tumor necrosis factor-alpha (TNF-?) levels were detected. Total anti-oxidant capacity (TAC) and total oxidant status (TOS) were used to measure oxidative stress. In contrast to group I, there was remarkable deterioration in histopathological scores, decreases in TAC values, and significant increases in TOS values and TNF-? levels? of group II. There was significant improvement in all parameters of group III and V in contrast to group II. Excluding the macroscopic scores and TOS values, there were statistically significant improvements in group IV. Combination of TP and infliximab did not make a difference.TP can be considered as an alternative therapy choice in the treatment of inflammatory bowel diseases since it has achieved a significant increase in anti-oxidant capacity, remarkable improvement in histopathological scores and assistive anti-inflammatory feature.