Erken dönemde dehidratasyon riski olan bebeklerin saptanmasında ve emzirme süresinin tahmininde emzirmeyi değerlendiren testlerin kullanımı
The use of breastfeeding assesmant tools in early detection of babies under dehydration risk and estimating of breastfeeding duration
  1. Tez No: 314417
  2. Yazar: NİLGÜN ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
WHO ve AAP, bebeklerin 6 aya kadar tek başına AS ile beslenmesini önermektedir. Ancak çeşitli nedenlerle ek gıdalara erken başlanmaktadır. Emzirmeyi erken kesme nedenlerinin tespit edilmesi ve bunları önlemeye yönelik stratejiler geliştirilmesi önemlidir.Bu çalışma emzirmeyi değerlendiren testlerden LATCH ve IBFAT'ın erken dehidratasyon ve emzirme süresini öngörmede değerli olup olmadığını tespit etmek, annenin özgüveninin ve depresyonun emzirme süresi üzerine etkisini araştırmak ve emzirmeye etki eden diğer faktörleri saptamak amacı ile yapılmıştır.151 sağlıklı term tekiz bebek ve anneleri çalışmaya alındı. Hastanede bebeklerin emmeleri LATCH, IBFAT, annelerin özgüvenleri BSES-SF skorları ile değerlendirildi. Taburculuk sonrası bebeklerin kilo kayıpları ve ilk 4 ay beslenme şekilleri takip edildi. Ayrıca annelere 10.gün ve 2.ayda Edinburg Depresyon Ölçeği uygulandı. Kilo kaybı (?10 ve
Özet (Çeviri)
WHO and the AAP recommend that infants should be exclusively breastfed for approximately the first 6 months of life. However, due to various reasons are started early complementary foods. It is important to detect the reasons of early breastfeeding cessation and develop strategies to prevent them.This study?s aim was to perform with these objectives; to evaluate the value of the breastfeeding assessment tools (LATCH and IBFAT) in prediction early dehydration and breastfeeding duration; to detect the affect of the mother's self-confidence and depression status on breastfeeding duration; to detect the risk factors affecting breastfeeding.151 healthy full-term and singleton infants and their mothers were included in this study. LATCH, IBFAT scores for the babies and BSES-SF scores for the mothers were assessed by professional staff during in-hospital stay. The weight and feeding patterns of infants were followed up first 4 months post discharge. Edinburg depression scale was assessed on the 10th day and within 4-8 weeks. The groups were compared according to weight loss (weight loss ?10% and