Sağlıklı bireylerde mulligan traksiyon düz bacak kaldırma tekniğinin quadriseps ve hamstring kas kuvveti, pasif eklem pozisyon hissi ve eklem hareket açıklığı üzerine olan akut etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the acute effects of mulligan traction straight leg raise technique on quadriceps and hamstring muscle strength, passive joint position sense and range of motion in healthy individuals
- Tez No: 314460
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Mulligan traksiyon düz bacak kaldırma tekniğinin eklem hareket açıklığı, diz propriosepsiyonu, diz ekstansör ve fleksör kas gruplarının kuvvetine akut etkisinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma, 18?35 yaş arası 28 sağlıklı olgu ile Başkent Üniversitesi Hastanesi 5. Sokak Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda gerçekleşmiştir. Her olguya Mulligan traksiyon düz bacak kaldırma tekniği, üst üste üç gün ve her seansta 3 tekrarlı olarak uygulanmıştır. Olguların, ilk gün diz repozisyon hatası, ikinci gün izokinetik kas kuvveti, üçüncü gün izometrik kas kuvveti Cybex 770 Norm izokinetik dinamometre (Lumex Inc, Rankokoma, NY USA) cihazı ile uygulama önce ve sonrası değerlendirilmiştir. Ayrıca olguların düz bacak kaldırma hareket açıklıkları, üç günde de, uygulama önce ve sonrasında gonyometrik ölçümle kaydedilmiştir. Olgular uygulama öncesi ve sonrası kendi içinde değerlendirilmiştir. Uygulama önce ve sonrasında diz proprioseptif ve izometrik kas kuvvet değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the acute effects of Mulligan traction straight leg raise technique on the range of motion, knee proprioception, strengths of knee extansor and flexor muscle groups. The study was performed with 28 healthy subjects aged between 18 and 35 years at the department of Physical Medicine and Rehabilitation of Başkent University on the 5th Street. Mulligan traction straight leg raise technique was applied to each subject for 3 consecutive days with 3 repetitions per one session. Knee proprioception, isokinetic and isometric muscle strengths of the subjects were evaluated before and after the application on the first, second and third days respectively by using Cybex 770 Norm isokinetic dynamometer equipment (Lumex Inc, Rankokoma, NY USA). Furthermore, the range of motions of the straight leg raise of the subjects were measured with a goniometer before and after the applications on each day. The cases were evaluated in itselfs before and after the intervention. There was no significant difference between the values of the knee proprioception and isometric muscle strengths before and after intervention (p>0,05).