Bel ağrılı hastalarda farklı ev egzersiz programı yaklaşımlarının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of different home exercise program approaches in patients with low back pain
- Tez No: 314461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DAŞKAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bel ağrısı, gelişmekte olan ülkelerde çok yaygın olan sağlık sorunlarından biridir. Bel ağrılı hastalarda ev egzersizlerine uyumun yetersiz olduğu belirtilmektedir. Çalışmamızın amacı, bel ağrısı olan hastalarda iki farklı ev egzersiz programı yaklaşımının, egzersize uyum, ağrı, sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve özür düzeyleri üzerine etkinliğini değerlendirmekti. Rastgele örneklem yöntemi ile yetmiş iki olgu, görsel eğitim ve telefonla izlemden oluşan iki gruba ayrıldı. Ev egzersiz programları fizyoterapi programı ile aynı anda başladı. Tüm ölçümler tedavi programı öncesi, sonrası ve 4 haftalık izlem sonrası yapıldı. Her iki gruptaki olgular ilk dört hafta, ikinci dört hafta ve toplam 8 haftadaki egzersize uyum yönünden benzerdi (p>0.05). Tedavi öncesi ile kıyaslandığında, her iki grupta Modifiye Oswestry Bel Ağrısı Özür Anketi, Nottingham Sağlık Profili alt ölçekleri ve Kısa Form Mc Gill Ağrı Anketi alt ölçekleri puanlarının tedavi ve izlem sonrası anlamlı düzeyde azaldığı bulundu (p 0.05). Sonuç olarak, her iki ev egzersiz programı yaklaşımı (görsel eğitim ve telefonla takip) bel ağrılı hastalarda egzersiz uyumu, ağrı, özür ve yaşam kalitesi üzerinde benzer olumlu etkilere sahiptir. İki farklı ev egzersiz programı yaklaşımının hastaların egzersiz uyumunu olumlu etkilediği gözlenmiştir. Gelecekte daha kapsamlı, uzun izlem periyotlarını içeren araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Low back pain is one of more common health problems in developing countries. It is indicated that compliance to home exercise is inadequate in patients with low back pain. The purpose of our study was to evaluate the effectiveness of two different home exercise program approaches on exercise compliance to exercise, pain, health-related quality of life and disability levels. Seventy two cases assigned to two groups which consisted of visual training and following by telephone, by randomized sample method. Home exercise programs started simultaneously with the physiotherapy program. All measurements were done before, after treatment and after four weeks follow-up. The cases in both groups were similar for exercise compliance at first four and second four weeks and total 8 weeks (p>0.05). It was found that, the scores of Modified Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire, Nottingham Health Profile? s subscales and Mc Gill Short Form Pain Questionnaire?s subscales decreased significantly, when after treatment and follow up compared to before treatment (p 0.05). As a conclusion, both two home exercise program approaches (visual training and following by telephone) have similar positive effects on exercise compliance, pain, disability and quality of life in patients with low back pain. It was observed that, two different home exercise approaches affected positively patients? compliance. In the future it was needed more comprehensive research which included long follow-up periods.