Koklear implantlarda impedans, T ve C değerlerinin yıllara göre değişimi
Changes of impedance, threshold and comfortable levels upon years in cochlear implants
  1. Tez No: 314463
  2. Yazar: SERDAR SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elektriksel uyaran (eşik duyma ve rahat duyma) seviyelerinin, impedansın değişimi ile bu seviyelerin sabit değerlere ulaşması farklı implant modellerinde ve yeni implant tasarımından sonra birçok araştırmacı tarafından araştırılmıştır. Literatüre bakıldığında genelde kısa süreli ve ilgili klinikte takılan implant modeline göre çalışmalar mevcuttur. Araştırmaların genelde kısa süreli olmasının nedeni ise verilerin yedeklerinin çok düzenli alınamaması ve seviyelerin sabit değerlere ulaşmasından sonraki dönemin çok fazla araştırılmaya gerek duyulmamasıdır. Bu çalışmada elektriksel uyaran seviyeleri (eşik duyma ve rahat duyma) ve impedansı iki farklı implant modelinde, elektrotlara ve yıllara göre tekrarlanan ölçümlerde retrospektif olarak araştırmak istedik.Çalışma T.C Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve T.C Sağlık Bakanlığı Yıldırım BEYAZIT Dışkapı hastanesinde 2003-2007 yılları arasında Koklear implant uygulanmış olup kontrolleri üç yıl boyunca yapılan 69 hastanın (49 adet Fredom implant modeli; CI24RE ve 20 adet 24 Contour implant modeli; CI24R(CA) ) retrospektif eşik duyma ve rahat duyma seviyeleri ve common ground impedans değerleri ile yapılmıştır. Yaş ortalaması 3,23'dür ( 1-8 yaş ±2,02 ). Koklear implant kullanıcılarının 40'ı erkek (%58,0) ve 29'u (%42,0) kadındır. Ölçümler 1.yılda iki kez, 2. yılda bir kez ve 3. yılda bir kez olmak üzere toplam dört ölçümden oluşmaktadır.İmpedans değerlerinde elektrotlara ve implant modellerine göre anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. İmpedans, elektriksel uyaran seviyeleri her iki implant modelinde de 2.ve 3.yıl da da sabit değerlerini korumuştur. Eşik (T) ve rahat duyma (C) seviyeleri ?Freedom? implant modelinde, ?Nucleus 24 Contour? implant modeline göre anlamlı olarak daha düşük çıkmıştır fakat her iki implant modelinde de dinamik aralıklar benzerdir. Her iki implant modelinde eşik duyma ve rahat duyma değerlerinde apikal ve basal elekrotlar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Eşik duyma seviyeleri açısından her iki modelinde de yıllara göre anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir.Elde edilen sonuç; her iki implant modelinde de impedans, eşik (T) ve rahat duyma (C) seviyelerinin ikinci ve üçüncü yılda da sabit değerlerini koruduğudur. Bu neden ile çocuk hastalarda ikinci ve üçüncü yıllardaki koklear implantasyon programlamalarında temel parametrelerden birisi olan rahat duyma (C) seviyesinde yapılacak değişiklikler en az seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Koklear implant modelleri arasındaki temel farklılık ise ?Freedom? implantın kıvrılma özelliğinin ?24 Contour?a göre daha iyi olmasıyla açıklanmaktadır. Bu çalışma yıllara göre elde edilen bu değerler farklı implant modellerinde programlamaya bir bakış açısını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In various implant models and/or after new implant design, levels of electrical stimulation, change and stability of impedance, have been researched by many researchers. Researches are generally done for a short period of time because backup of data are not taken properly and time after stability is not too much considered. Moreover types of implant used at the clinic are limited. In this study electrical stimulant levels (T and C values) and impedance are retrospectively researched according to two various implant models, electrodes and records repeated in years.This study is carried out in Republic of Turkey Health Ministry Ankara Numune Hospital and Republic of Turkey Health Ministry Yıldırım BEYAZIT Dışkapı Hospital between years 2003 -2007 among 69 cochlear implant patients (49 Fredom implant model; CI24RE and 24 Contour Implant Model; CI24R (CA)) that are examined by our study team during three years by retrospective T&C levels and Common Ground Impedance values. Average age of patients is 3,23 (Min. Age :1, max. Age 8, standart deviation: 2, 02). %58 of cochlear users are men (40) whereas %42 of cochlear user are women (29). Records are taken twice in the first year, once in the second and once third year (totaly 4 records in 3 years).There is not any significant difference in the values of impedance considering electrodes and implant models. Impedance, electrical stimulations levels (T,C) has maintained its stability in both implant models in also second and third years. T and C levels in ?Freedom? Implant Model are significantly lower than the values obtained in ?Nucleus 24 Contour? Implant Model. However, dynamic intervals are similar in both models. In both models, there are significant differences between Apical and Basal electrodes in T and C values. There is not any significant difference in T levels according to years in both models.The results obtained through this study shows that, in both implant models Impedance, T and C levels preserved their stability in the second and third years. Because of this, changes on C level (which is one of the basic parameters) among children must be considered in minimal level in the second and third years. The main difference between implants models can be explained by the improvement of electrode design (closer to the modiolous) in Fredom Implant to be better than ?Nucleus 24 Contour?. Values obtained according to years lead point of view for programming of various implant models.