Yaşa bağlı işitme kayıplarında işitme cihazı kullanımının işitsel algı ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of hearing aid use in age -related hearing loss on auditory perception and life quality
  1. Tez No: 314462
  2. Yazar: HASAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İşitme cihazları, işitme kaybının olumsuz etkilerini azaltmak ya da kabul edilebilir düzeyde tutabilmek için kullanılan aletlerdir. İyi bir işitme cihazı sesin yükseltilmesi dışında, işitilen sesin kaliteli ve doğal seslere yakın biçimde işitme merkezlerine ulaştırılması görevini de görmelidir. Çalışmamızın amacı; üç aydan daha fazla süreyle işitme cihazı kullanan yetişkin hastalarda yaşa bağlı işitme kaybında işitme cihazı kullanımının işitsel algı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Ocak 2012 / Mayıs 2012 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Hastanesi KBB Kliniğine başvuran ve çalışma kriterlerine uyan 40 hasta çalışmamıza dahil edildi. Yapılan odyometrik tetkiklerinde bilateral sensorinoral işitme kaybı tanısı konulan, işitme cihazı önerilen ve tek taraflı olarak ilk defa işitme cihazı kullanacak kişilerin cihazı kullanmadan önce ve işitme cihazını 3 ay kullandıktan sonra, işitme cihazı kullanımının işitsel algı ve yaşam kalitesi üzerine etkileri değerlendirildi. Hastalar, yaş, cins, cihaz kullanılan ve diğer kulağın saf ses eşik ortalaması, ve konuşmayı ayırt etme skoru, HHIA skorları ve IOI-HA skorları yönünden incelendi.Bulgular: Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre, çalışmamıza katılan hastaların %47,5 (19/40)' i erkek %52,5 (21/40) `si kadın idi. Hastaların 21'nin sol kulağına, 19'nun ise sağ kulağına işitme cihazı verildi. Hastaların %95'i orta derecede veya daha fazla fayda gördüğünü belirtti. Cihaz kullanımıyla, cihaz kullanılan kulakta daha fazla olmak üzere her iki kulakta konuşmayı ayırt etme skorlarının arttığı görüldü. Gün içindeki cihaz kullanımı süresi arttıkca buna paralel olarak hasta memnuniyetinde ve anket skorlarında düzelme saptandı.Sonuç: İlk kez işitme cihazı kullanan hastalarda 3 aylık cihaz kullanımından sonra hastaların işitme ile ilgili psikososyal sorunları belirgin olarak azalmış, işitmede hissettikleri engellilik durumlarında iyileşme sağlanmış, işitmeye bağlı hayat kalitesinin iyileştiği ve hastaların işitme cihazı kullanımından genel olarak memnun oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of the research: Hearing aids are devices that are used to reduce the negative effects of hearing loss or to maintain the hearing loss in an acceptable level. A qualified hearing aid should perform the role of transmitting the sound heard to the hearing centers in a qualified way in its natural form as much as possible in addition to its role of increasing the sound. The aim of the research is to investigate the effects of the use of hearing aids for three months by adults patients who has age-related hearing loss on auditory perception and life quality.Tools and Method: 40 patients who consulted Ear, Nose and Throat Clinic in Başkent University Hospital between January, 2012 and May 2012 and who are eligible for the study are included in the research. The effects of the use of hearing aids on auditory perception and life quality are analyzed three months before and after using hearing aid by the people who were diagnosed with bilateral sensorineural hearing loss in audiometric tests, recommended to use hearing aid and who were going to use the hearing aid just for one of their ears for the first time. The patients are evaluated in terms of age, gender, pure sound threshold average of both ears (one of which with hearing aid), speech discrimination, HHIA and IOI-HA scores.Findings: According to the findings, 47,5 % of the participants in the research (19/40) are male and 52,5 % are female (21/40). 21 patients used the hearing aids for their left ears and 19 used for their right ears. The patients stated that they benefited moderately or much more than that. It is observed that with the use of hearing aid, the scores of speech discrimination increased in both ears especially in the ones with hearing aids. As the duration of the use of the hearing aid during the day increase, it is determined that there is an improvement in the scores of patient satisfaction and questionnaire results in parallel.Result: The patients who use the hearing aid for the first time are observed to be satisfied with using hearing aid in general. Furthermore, three months after the use of hearing aid, patients' psychosocial problems associated with hearing reduced significantly, the feelings of disability due to the hearing loss and the quality of their life depending on hearing are seen to be improved.