Çocukluk çağı obezitesinde chemerin düzeylerinin araştırılması
Researching the levels of chemerin in childhood obesity
- Tez No: 314488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M.ORHUN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çocukluk çağında obezite erişkin hayatta ortaya çıkardığı diyabet, hipertansiyon, aterosklerotik kalp hastalığı gibi birçok kronik süreç nedeniyle erken tanınması ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Son yıllarda sıklığının hızla artmasıyla birlikte önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Obezitenin birlikte getirdiği tip II diyabet, hepatosteatoz, hipertansiyon gibi kronik hastalıklar için yağ dokudan salınan adipokinler suçlanmaktadır. Yeni moleküllerin keşfedilmesiyle sayısı giderek artan adipokinler arasında chemerin de yer almaktadır. Chemerin ve obezite ile ilgili yapılmış çok sayıda deney hayvanı ve insan çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmalarda birbirinden farklı sonuçlar elde edilmesi nedeniyle chemerinin rolü henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışma obez çocuklarda chemerin düzeylerini ve insülin direnci, hipertansiyon, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı, dislipidemi ile ilişkisini araştırmak üzere yapılmıştır.Araştırma Mart-Ağustos 2011 tarihleri arasında 7-16 yaş arası 60 obez ve 30 sağlıklı çocuk üzerinde yapılmıştır. Akut ya da kronik enfeksiyonu olanlar, eşlik eden kronik ve/veya sendromik hastalığı olanlar, endojen obezite tanısı alanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Tüm çocuklardan alınan kan örneklerinde açlık kan şekeri, AST, ALT ve chemerin düzeyleri ; obez çocuklarda bunların yanı sıra insülin, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid düzeyleri ölçümü yapılmıştır. Chemerin düzeyi obez çocuklarda 229,72±69,90 ng/ml ve sağlıklı kontrollerden yüksek bulunmuştur. Ancak chemerin değerinin52insülin direnci, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı, hipertansiyon ve dislipidemi ile ilişkisi olmadığı görülmüştür. Çocuklarda chemerinin obezite komplikasyonlarıyla ilişkisini saptanmak için olgu sayısının arttırıldığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity is a state that is supposed to diagnose and treat early because it reveals many chronic process like diabetes, hypertension and atherosclerotic heart disease. With the increasing incidence during recent years childhood obesity becomes a public health concern. Adipokines accuse for chronic process that comes with obesity like type II diabetes, non-alcholic fatty liver disease and hypertension. Increasing number of adipokines along with discovering new molecules include chemerin. There are numerously animal and human study about chmerin and obesity. Role of chemerin is still not understood due to different results of these studies. This study was done in order to research chemerin levels and its relation with complications of childhood obesity.Study was performed in March-August 2011 with 60 obese and 30 health children at 7-16 years old. Cases which had acute or chronic infection, chronic or syndromic disease and edogenous obesity, excluded from study. Fasting glucose, AST, ALT and chemerin levels evaluated by blood samples that was taken from all cases; in addition to these insulin, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, triglyseride levels evaluated by bllod samples from obese cases. Serum chemerin level determined 229,72±69,90 ng/ml in obese cases and was higher than controls. But there was no relationship between chemerin and insuin resistance, non-alcholic fatty liver disease, hypertension, dyslipidemia. In conclusion increased number of cases are necessary in order to investigate the relationship between chemerin and obesity complications.