Nozokomiyal CTX-M pozitif Escherichia coli' enfeksiyonları ve risk faktörleri ilişkisi
The relation of CTX-M positive nosocomial Escherichia coli infections of and risk factors
  1. Tez No: 314490
  2. Yazar: YEŞİM KÜREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TAŞOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETAmaç; Hastane ortamında izole edilen Esherichia coli' lerin beta-laktamazlarının çoğu Genişlemiş spektrumlu beta-laktamazlar' dır. Bu çalışmanın amacı Esherichia coli'lerde CTX-M sıklığını saptanmak, bu suşlar arası klonal ilişkinin moleküler yöntemlerle belirlenmesi ve bu çok ilaca dirençli Esherichia coli'lerle enfeksiyon gelişimi ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Materyal-metod; Bu çalışmaya 1 Mart 2011- 31 Mart 2012 tarihleri arasında merkez laboratuvarında izole edilen Esherichia coli izolatlatlarına dayanarak, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) kriterlerine göre hastane enfeksiyonu olarak yorumlanan erişkin hastalar dahil edildi. Bu izolatlarda moleküler ve epidemiyolojik yöntemlerle, CTX-M tipi beta-laktamaz üretenlerin prevalansı ve subgrupları grup spesifik polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile saptandı. Bu suşlar arasındaki muhtemel klonal ilişkinin ve bunların risk faktörleri ile olan ilişkisinin ortaya konulması için Pulse field gel elecrophoresis (PFGE) yöntemi kullanıldı.Bulgular; Tek değişkenli analizde GSBL üretiminde rolü olduğu düşünülen ve anlamlı bulunan üriner sistem hastalığı, son 3 ayda hastanede yatış öyküsü, son 3 ayda 3.kuşak sefalosporin kullanımı, üriner kateter uygulaması, Pitt bakteriyemi skoru çok değişkenli analizde de GSBL gelişimi yönünden risk faktörü olarak tespit edildi ]sırasıyla; OR(% 95 GA) = 3(1,6-5,5), OR (% 95 GA)= 2,1(1,17-4,01), OR=(% 95 GA)=8(2-38), OR=(% 95 GA)=2(1,2-4), OR=(% 95 GA)= 0,1(0,03-0,36)]. Mortalite yönünden ise GSBL pozitif ve negatif hastalar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,14). CTX-M pozitifliği % 54,5 tespit edildi. En sık saptanan CTX-M grubu CTX-M-1 (% 85,7) idi. CTX-M pozitif ve CTX-M negatif hasta gruplarının karşılaştırılmasında istatiki olarak anlamlı risk faktörü saptanmadı. PFGE yöntemi ile Esherichia coli suşlarının klonal ilişkisi değerlendirildi ve suşlar arasında hastane kaynaklı bir bulaşı düşündürecek anlamlı bir klonal ilişki saptanmadı.Sonuç; GSBL taşıyan türlerin toplum içerisinde yayılımları, bulaş yolları ve muhtemel risk faktörlerinin tespiti bu tür çok ilaca dirençli mikroorganizmalarla oluşacak enfeksiyonların önlenmesinde önemlidir. Akılcı antibiyotik kullanımı GSBL pozitif mikroorganizmalarla oluşan enfeksiyonları azaltmada önem taşımaktadır. Bu nedenle, GSBL'lerin doğru antibiyotik kullanımı ve enfeksiyon kontrol önlemleri ile yayılımını ve sayısını kısıtlamak mümkün olabilir.Anahtar sözcükler; CTX-M, E.coli, hastane kaynaklı GSBL enfeksiyonları, risk faktörleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAim; Most of beta-lactactamases among nosocomial Escherichia coli isolates are Extended spectrum beta-lactamases (ESBL?s). Aim of this study was to determine the CTX-M frequency among Escherichia coli isolates with moleculer methods clonal relation between multidrug-resistant Escherichia coli and determine the risk factors associated with the development of infection with those microorganisms.Material-Method; This study included the isolated Escherichia coli strains at central laboratory from adult patients defined as hospital-acquired infection on the basis of Centers for Disease Control and Prevention (CDC) criteria between 1 st March 2011 and 31 st March 2012. The prevalence of CTX-M-type beta-lactamase producers were identified with the molecular and epidemiological methods on these isolates. Than CTX-M subgroups rates was determined with groups specific polymerase chain reaction (PZR). PFGE (pulse field gel electrophoresis) was use to determine a probable clonal relation between these strains and their risk factors.Findings; Risk factors were evaluated by multivariate analyzes. Urinary tract diseases, history of hospitalization in the last 3 months, the 3rd generation cephalosporin use the last 3 months, urinary catheterization, Pitt bacterimia score found significant in the univariate analysis was also found to be a significant risk factor in the multivariate analysis. [respectively; OR (95 % CI) = 3 (1,6-5,5), OR (95 % CI) = 2,1 (1,17-4,01), OR (95 % CI) =8 (2-38), OR (95 % CI) = 2 (1,2-4), OR (95 % CI) = 0,1 (0,03-0,36)]. Mortality were not significantly different between patients with ESBL-positive and ESBL-negative group. CTX-M type enzymes were positive 54,5 % of the isolates as a result of molecular analysis. The most frequently detected CTX-M group were CTX-M-1 with rate of 85,7 %. Between CTX-M positive and CTX-M negative patients there was no statistically significant difference on relation of risk factors. Between CTX-M-positive and negative patients groups no determined statisticaly significant risk factor was determined.Conclusion; The spread of ESBL positive species in the community, transmission routes, and identification of possible risk factors are important in the prevention of infections occur in this kind of multi-drug-resistant microorganisms. Rational use of antibiotics is important in reducing infections of ESBL-positive microorganisms. Therefore, the spread of ESBL's and number of ESBL?s may be able to be restricted with the proper use of antibiotics and infection control measures.Key words; CTX-M, E.coli, hospital-acquired ESBL infection, risk factors