Orak hücre anemili hastalarda transkraniyal doppler incelemesi
Transcranial doppler in sickle cell anemia
- Tez No: 314501
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA SOYUPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada orak hücre anemili çocuklar ile sağlıklı çocukların beyin kan akım hızlarını ölçerek farklılıklarını ortaya koymayı ve inme riskini belirlemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2010 ? Mayıs 2011 tarihleri arasında, yaşları 3 ile 20 arasında değişen, 38'i erkek, 42'si kadın olmak üzere orak hücre anemili 40 hasta ve kontrol grubu olarak 40 sağlıklı çocuk alındı. Hasta ve kontrol grubunda Transkraniyal Doppler cihazı ile transtemporal ve oksipital pencereden beynin ana damarları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPurpose: In this study we compared the brain blood flow velocity of healty children and children with sickle cell anemia. By this, we have to foresee aimed the risk of stroke in children with sickle cell anemiaMaterials and methods: Between February 2010- May 2011, forty patients with sickle cell anemia and forty healthy children as the control group were included in this study. There were 38 male, 42 female children aged from 3 to 20 years. Transtemporal and occipital windows were used as access points for Transcranial Doppler examination middle, anterior, posterior cerebral arteria and vertebral, basillar arteria were sampled. Findings of two groups were compared and the results of the children with sickle cell anemia was classified according to STOP criteria.Results: Sickle cell anemia group had increased blood flow velocity in carotid and vertebrobasillar circulation compared to the healty children. Negative correlation was detected between age and blood flow of serebral arteries.