Ortognatik cerrahide kullanılan otolog kemik grefti ve hayvansal kaynaklı greft materyalinin (Bioteck S.R.L. osteoplant-flex system) postoperatif sefalometrik sonuçlarının stabilite üzerine etkisinin karşılaştırılması
The comparison of the postoperative cefalometric results between autologous bone graft and animal derived graft material (Biotech S.R.L. oste oplantflex system) in orthognatic surgery
- Tez No: 314502
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ortognatik cerrahinin amacı; yüzün iskelet ve diş yapısındaki bozuklukları düzeltmektir. Lefort I osteotomisi ve saggittal split ramus osteotomisi maksillomandibuler deformitelerin düzeltilmesinde en sık kullanılan iki yöntemdir. Son 30 yılda pek çok gelişme görülmesine rağmen günümüzde bu tekniklerin komplikasyonları, karşılaşılan relaps oranları ve bunları azaltmak amacı ile yapılan araştırmalar devam etmektedir.Lefort I osteotomileri sonrası maksillada oluşan kemik defekt' lere otolog kemik grefti veya değişik yapıda greft materyallerinin kullanımının, postoperatif dönemde stabilite üzerine etkilerinin olumlu sonuçlandığı bilinmektedir.Bu çalışmada; Çukurova Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı 'ında 2003-2011 yılları arasında gelişimsel maloklüzyon nedeni ile ortognatik cerrahi uygulanmış 80 hasta incelendi. Otolog kemik grefti veya hayvansal kaynaklı greft materyali kullanılan hastaların, postoperatif dönemde greft materyallerinin stabilite üzerine etkilerinin sefalometrik sonuçları, retrospektif olarak karşılaştırıldı.Cerrahi öncesi, cerrahiden 1 hafta sonra ve en az 1 yıl sonraki lateral sefalometrik sonuçlar iskeletsel relaps yönünden değerlendirildi.Hastaların lateral sefalogramları üzerinde maksillanın horizontal ve vertikal düzlemdeki hareklerinin sefalometrik analizi yapıldı. Cerrahi sonrası dönemde tespit edilen relaps oranları ve cerrahide kullanılan greft materyalleri arasında bir ilişki olup olmadığı istatiksel olarak değerlendirildi. Operasyon sonrası oluşan relaps oranları literatür verileri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of orthognathic surgery is to correct dental malocclusion and facial deformity.Le Fort I osteotomy and Sagittal split ramus osteotomy are the most preffered two techniques for the treatment of maxillomandibular deformities. Although the advancements of these techniques in the last three decades, study to decrease the complications and relapses are going on. To use autologous bone graft or graft materials in different structures, are known to have positive effects on stability in the postoperative period of correction of bone defects that appear on maxilla after lefort I osteotomy. We studied 80 patients who underwent orthognathic surgery to treat the developmental malocclusions between 2003-2011, in the University of Çukurova, Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery. Autologous bone graft and graft material of animal origin were retrospectively compared in the postoperative period of patients with cephalometric measurements and effects on stability of graft materials.Preoperative, one-week postoperative and at least 1 year postoperative lateral cephalometric results were evaluated for skeletal relapse.The sephalometric analysis for every vertical and horizontal movements of the maxilla were evaluated. The relation between detected relapse ratio postoperatively and greft material that was used in the surgical operations were statistically analyzed. Postoperative complications and relapses were compared with the literature.